نخست وزیر یونان گفت: حکومت ایران هیچ تقاضایی برای پهلوگرفتن این ابرنفتکش در آب‌های یونان نداده است

نخست وزیر یونان گفت: حکومت ایران هیچ تقاضایی برای پهلوگرفتن این ابرنفتکش در آب‌های یونان نداده است

معاون وزیر خارجه یونان نیز پیش‌تر گفته که جمهوری اسلامی درخواست پهلوگیری سوپر نفتکش  گریس وان در بنادر این کشور را نداده، ضمن آن که هیچ بندری در یونان امکان میزبانی نفتکشی با طول ۳۳۰ متر را ندارد.

واشنگتن پیشتر به دولت یونان  اخطار داده بود که ارائه هر گونه خدمات به این نفتکش، پیامدهایی دارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده  گفته بود که هر اقدامی بتواند برای جلوگیری از تحویل نفت ایران به سوریه انجام می‌دهد.

سوپر نفتکش آدریان دریا با نام قبلی  “گریس ۱” ، که به مدت ۴۵ روز توسط دولت جبل الطارق به علت  نقض تحریم‌های نفتی توقیف شده بود حامل ۲میلیون و یکصد هزار بشکه نفت خام به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار است.دولت جبل الطارق با گرفتن ضمانت و تعهد از حکومت ایران مبنی بر عدم انتقال این محموله به سوریه گریس وان را آزاد کرد.

اما مقامات جمهوری اسلامی، از جمله وزیر خارجه و سفیر ایران در بریتانیا، هرگونه تعهد در این زمینه را رد کرده‌انددولت واشنگتن گفته بود که  اما حکومت ایران این ادعا را رد می کند.

ایالات متحده  اعزام نفتکش گریس وان را به سپاه پاسداران نسبت داده و گفته بود گریس وان  می‌خواهد محموله نفت خود را به سوریه تحویل دهد و خواهان توقیف دوباره نفتکش است. واصرار بر توقیف آن را “تروریستی بودن” سپاه و دست داشتن این نهاد در پولشویی‌های گسترده با شبکه‌ای از شرکت‌های صوری عنوان می‌کند.