نرخ دلار آمریکایی در ایران، امروز از ۳۲ هزار تومان گذاشت که ورشکستگی رژیم را نزدیک تر می سازد

به گزارش آخرین نرخ منتشر شده از سوی شماری از شبکه های اجتماعی در ایران ، نرخ دلار جهش یافت و به مرز ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.همچنین نرخ سکه هم در بازار امروز بالا رفت  و به ۱۶ میلیون تومان رسید.

خبرگزاری تسنیم  وابسته به سپاه پاسداران  در گزارشی نوشته است که خبر اعمال «اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی» توسط دولت آمریکا یکی دلایل اصلی افزایش قیمت ارز و سکه در ایران است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز چهار روز پیش در ادامه تشدید تحریم ها علیه ایران ، ۱۸بانک ایرانی را که تاکنون از برخی محدودیت‌های آمریکا معاف بودند، در فهرست سیاه قرار داد.

در همین زمینه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز پیش از این گفته بود که اخبار مربوط به طرح دولت ترامپ برای تحریم بانک‌ها بر بازار ارز ایران «اثر روانی» داشته است.

یادآور می شود که نرخ دلار آمریکا در ابتدای سال جاری ۱۶هزار تومان بود، اما به تدریج روندی صعودی پیدا کرد و اکنون با نرخ حدود دو برابر ابتدای سال خرید و فروش می‌شود.

بانک مرکزی ایران در ماه‌های اخیر در مواردی با تزریق دلار به بازار قیمت دلار را کاهش داد ولی برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با توجه به مشکلات و بحران‌های کنونی اقتصادی، بانک مرکزی نمی‌تواند به طور دائم چنین سیاستی را برای کنترل بازار اعمال کند.

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی حکومت ایران، نیز  در مورد فشار تحریم‌ها بر مردم ایران ادعا کرد که «گرانی وجود دارد ولی مردم فشار اقتصادی را تحمل می‌کنند».

محسن رنانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه اصفهان، چند روز پیش از حسن روحانی خواست که هر چه سریعتر  نقش “مافیای اقتصادی سپاه پاسداران” را در ماجرای ارز افشاء کند، والا زیر چرخ دنده‌های فشار سپاه کاملاً فلج خواهد شد.

محسن رنانی سپاه پاسداران را متهم کرد که با استفاده از اهرم‌های قدرتمند اقتصادی خود قصد دارد به دولت حسن روحانی را زمینگیر کند.

او با اشاره به افزایش بی سابقۀ قیمت دلار در کشور گفت: “تمام شواهد نشان می‌دهد که ماجرای ارز یک اقدام کاملاً سیاسی است و دست سپاه همان اندازه که در ماجرای دستگیری محیط زیستی‌ها و قتل سعید امامی آلوده است در ماجرای ارز هم آلوده است. ”

رنانی خطاب به روحانی گفت که “اگر کوتاهی کند و به ریشه‌های ماجرای هفته‌های اخیر ارز نپرداخته و واقعیات را به مردم نگوید و نام آن شش تعاونی و سهامداران آن را اعلام نکند زیر چرخ دنده‌های حوادثی که پیاپی آفریده می‌شوند فلج خواهد شد. ”

این استاد اقتصاد ایرانی افزود:  شصت درصد پول کشور در اختیار سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان، بنیاد تعاون، بنیاد برکت، بنیاد مسکن انقلاب، ستاد اجرایی احکام امام، بنیاد علوی، بنیاد کرامت، آستان قدس و… است که در اصل دولت سایه را تشکیل می‌دهند و هر زمان بخواهند می‌توانند از طرق مختلف از جمله از طریق بازار ارز یا طلا یا مسکن “اقتصاد ایران را فلج و دولت‌ها را بی خاصیت و بلااثر” کنند.