نرخ دلار در صرافی‌های بانکی ایران به بالای ۱۹ هزار تومان و در بازار آزاد به ۲۰۲۵۰ تومان رسید

صرافی‌ بانک ملی ایران نرخ  دلار برای فروش را ۱۹ هزار و ۵۰ تومان اعلام کرده‌ است که نسبت به روز گذشته افزایش ۲۰۰ تومانی نشان می‌دهد.

بر همین اساس،‌ ارزش  خرید دلار آمریکا ۱۸ هزار و۹۰۰ تومان تعیین شده است. نرخ یورو در صرافی‌های بانکی ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان گزارش می‌شود.

با این حال، نرخ ارز در بازار آزاد ایران همچنان با فاصله بالاتر از قیمت رسمی بانکی گزارش  شده است. امروز هر دلار آمریکا با افزایش چند صد تومانی نسبت به روز شنبه، به ۲۰۲۵۰ تومان و هر یورو به ۲۲۷۰۰ تومان رسید.

روز شنبه روزنامه‌ دنیای اقتصاد از افزایش مجدد نرخ دلار آمریکا پس از یک کاهش موقت به زیر ۲۰ هزار تومان خبر داده بود. به گزارش این روزنامه،‌ ارزش فروش دلار  در بازار آزاد طی روز شنبه به ۱۹ هزار و ۸۴۰ تومان رسید. یورو نیز ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شده بود.

همچنین یک سامانه خبری  که نوسانات نرخ ارز های خارجی را بازتاب می دهد به نام تجارت نیوز در زمینه آخرین وضعیت بازار دلار در ایران نوشته است: در حالی که برخی معتقدند باید در شرایط کنونی، برای ثبات اقتصادی بر کاهش نرخ دلار تاکید شود، اما از نظر کارشناسان، موضوعی که باید مورد هدف‌گذاری سیاست‌گذار قرار گیرد، کنترل نوسانات ارزش  دلار به جای کنترل نرخ آن  است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ابتدای روز شنبه یک تردید در فضای بازار ارز وجود داشت. برخی معتقد بودند که با توجه به روند نزولی بهای دلار در دو روز پایانی انتهای هفته گذشته، احتمال تداوم روند کاهشی و ریزش قیمت دلار وجود دارد، بنابراین این گمان وجود داشت که کانال ۱۹ هزار تومانی برای دلار، شکننده شود.

خبرگزاری  تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز روز گذشته اعلام کرد که عرضه سنگین حدود ۷۱ میلیون دلاری با نرخ ۱۸ هزار و ۴۵۰ تومان صورت گرفته، که تنها برای ۵/ ۱ میلیون دلار از این عرضه، تقاضا وجود داشته است.

تجارت نیوز نوشت: حسن روحانی نیز دو روز پیش در تماس تلفنی از رئیس‌کل بانک مرکزی درخواست کرده است  که این نهاد علاوه بر تامین ارزی واردکنندگان در سامانه نیما، مداخلات هدفمند و علمی خود را در بازار با قدرت ادامه دهد و از سوی دیگر، تلاش‌ها برای آزادسازی و بازگرداندن منابع ارزی بلوکه شده را با جدیت پیگیری کند.

تجارت نیوز نوشته است : با توجه به دستور رییس جمهوری به رییس کل بانک مرکزی و تاکید بر مداخله هدفمند و تامین ارز کالاهای اساسی در سامانه نیما و نظارت هدفمند بر بازار و تاکید بر بازگشت ارز صادراتی به نظر میرسد بازار در رقم ۱۸۵۰۰ تثبیت گردد

این سامانه خبری گفته است:  این ارزیابی  از آنجا ناشی می شود که  برخلاف گفته مسئولان بانکی که ارز در سامانه نیما وجود دارد و خریداری وجود ندارد مشخص گردید ارز در سامانه به مقدار نیاز بازار تزریق نشده بود و با مداخله ای که از اواخر هفته گذشته انجام شد.

و با  دستور و تاکید روحانی  مقررات تامین نیازها بر اساس اولویتهای تعیین شده انجام و مجوز فشار به صادرکنندگان خاص از طرف رییس جمهوری  نیز به بانک مرکزی داده شد و صادرکنندگان نیز با توجه به تامین نظرشان که فروش در قیمت بالا بود مجاب به بازگشت ارز خود شدند تا از بقیه تسهیلات تا پایان تیرماه که به صادرکنندگان داده میشود نیز بهره کافی ببرند

ازاینرو به نظر میرسد فعلا با توافق حاصل شده هر دو طرف راضی بوده و فعلا  ارز در این نرخ به ثبات خواهد رسید.بدینسان در ظرف یکسال نرخ ارزهای خارجی ۵۰ درصد افزایش می یابد