نرخ دلار به طور ناگهانی بالا رفت، ارزش سهام در بورس تهران سقوط کرد و خودرو داخلی گرانتر شد

به دنبال وقوع نوسانات شدید در بازار ایران، که انتظار آن میرفت، نرخ دلار به طور ناگهانی افزایش یافت و به دنبال آن حباب بازار بورس ترکید و بهای شمار زیادی از اوراق سهام سقوط کرد. همچنین خودروهای داخلی نیز گران تر شد.

به دنبال این تحولات ناگهانی، شماری از کارشناسان اقتصادی گفتند: کنترل اوضاع از دست حکومت ایران خارج شده و مردم هر روز  شاهد شکست شورای سیاستگذاری قیمت گذاری هستند.

قیمت دلار در آستانه ۱۸ هزار تومان قرار گرفت و در ساعاتی از روز کاری دلار حتی تا ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان نیز قیمت خورد.

در حالی که حکومت در هفته‌های گذشته از تحولات  موفق بازار سرمایه ایران و رکوردشکنی‌های بورس اخیر خبر می داد  ، بازار ارز شاهد تقویت تدریجی قیمت دلار و به تبع آن دیگر ارزهای بازار بود.

افزایش نسبی و تدریجی قیمت دلار حتی روی تابلوی صرافان رسمی وابسته به بانک مرکزی نیز نمود داشت و قیمت‌های رسمی در سامانه سنا (سامانه نظارت ارز) نیز با افزایش همراه بود.

قیمت دلار در صرافی‌ها در هفته گذشته  ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان و در بازار آزاد با نرخ ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان دادوستد می‌شد و روز چهار شنبه این هفته قیمت دلار در بازار آزاد به بیش از ۱۷ هزار تومان رسید، نرخ دلار در صرافی ملی نیز تا ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافت.

صعود نرخ دلار در بازار آزاد در ۲۴ روز گذشته از اردیبهشت‌ماه چنان بوده که میانگین قیمت دلار در بازه زمانی یک ماهه را با ثبت رقم حدود هفده هزار تومان به بالاترین سطح تاریخی میانگین یک ماهه نرخ این ارز رساند.