نرخ دلار در ایران همچنان بالا می رود  و به مرز  ۱۹ هزار تومان نزدیک شد

نرخ دلار در بازار آزاد ایران روز گذشته( پنج‌شنبه) به ۱۸ هزار و ۸۲۰ تومان رسید در حالی که تا یک‌شنبه هفته گذشته  نرخ  دلار زیر ۱۸ هزار تومان بود، اما بهای آن طی روزهای گذشته افزایش یافته است.

دلار در ابتدای سال جاری نیز حدود ۱۶ هزار تومان بود، در حالی که در ابتدای سال ۹۷، پیش از تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۴۷۰۰ تومان بود.

همچنین با ، افزایش چشمگیر نقدینگی در کشور، ارزش پول ملی ایران افت کرد و نرخ  تورم  نیز افزایش یافت.

به گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در اسفند سال گذشته  نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ بیش از ۳۱ درصد رشد داشت و به ۲۴۷۲ هزار میلیارد تومان رسید. نقدینگی نسبت به سال ۹۴ تقریباً ۲.۵ برابر شده است.

بانک مرکزی ادعا کرد که  بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد رشد داشته و به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که این رقم در ۵ سال پیش  حدود ۱۷۴ هزار میلیارد تومان بود.

همچنین افزایش نرخ دلار بر قیمت سکه بهار آزادی نیز تاثیر گذاشت و  با افزایشی بالای ۲ درصدی به ۷ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید.

این در حالی که عبدالناصر همتی رئیس‌ بانک مرکزی ۳ روز پیش ادعا کرده بود که نرخ دلار در  بازار ارز ثابت مانده است.

وی گفت: «در حال حاضر جلو افزایش قیمت ارز گرفته شده و به تدریج هم تعدیل می‌شود».

امیرپویان رفیعی‌شاد، رییس انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران نیز در این زمینه گفته است: با این شرایط بی ثبات بازار ارز  صحبت از سفرهای خارجی قضاوت زودهنگام است، چرا که از یک سو کشورهای زیادی آمادگی پذیرش مسافران ایرانی را ندارند، و درهای ورودی کشور خود را بر روی ایران بسته اند  و از طرف دیگر با دلار ۱۸ هزار تومانی مگر می‌شود ؟سفر خارجی رفت.

وی افزود: ما آنقدر محو ویروس کرونا شده‌ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز ۱۸ هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده‌ایم، با این دلار دیگر چه کسی می‌تواند سفر خارجی برود، انگار پشت کرونا پنهان شده‌ایم و دولت چشم‌اش را بسته است.

رییس انجمن صنفی گردشگران تهران گفت: شمار زیادی از کشورهای جهان به علت افزایش آمار کورونا در کشور، ما را نمی پذیرند .انهم در  شرایطی که وزارت بهداشت کشورمان درباره موج دوم کرونا هشدار داده و شهریورماه را زمان وقوع آن پیش‌بینی کرده است.

رفیعی شاد تصریح کرد:  صحبت از سفر خارجی و بازگشایی مرزها همگی کلیشه است. هر وقت راه سفر به خارج از کشور باز شد تازه می‌توان درباره شرایط اقتصادی که به مردم اجازه نمی‌دهد سفر خارجی بروند، صحبت کرد.

او افزود: ارمنستان، ‌ گرجستان و ترکیه که به خاطر داشتن مرز زمینی مشترک با ایران، دسترسی آسان و صدور ویزا در بدو ورود، با استقبال زیاد مسافران ایرانی روبرو بودند، حالا این مرزها هم  بسته شده‌اند و به خاطر کورونا به ایرانی ها اجازه ورود نمی دهند .

رییس انجمن صنفی گردشگری تهران گفت:  ما آنقدر محو ویروس کرونا شده‌ایم که از اثر تحریم و نرخ دلار که از مرز ۱۸ هزار تومان گذر کرده است، غافل مانده‌ایم، با این دلار دیگر چه کسی می‌تواند سفر خارجی برود، انگار پشت کرونا پنهان شده‌ایم و دولت چشم‌اش را بسته است.