نزدیکان مهدی کروبی، اعلام کردند: کروبی کسی را به شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ ‘دعوت نکرده است.’

در رسانه های خبری حکومت ایران، خبری منتشر شد که در ان نوشته شده بود: مهدی  کروبی به تازگی خارج از حبس خانگی با چند چهره اصلاح‌طلب دیداری داشته است ودر این جلسه مردم ایران را به شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت کرده است.

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز است که در  در سال ۱۳۸۸، بیش از ۱۰ سال است که بدون محاکمه در حبس خانگی است. میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم وضعیت مشابهی او دارند.

خبرگزاری تابناک وابسته به محسن رضایی در این باره نوشت: مهدی کروبی روز دوشنبه، ۱۰ شهریور، اجازه یافته در خانه قدرت‌الله علیخانی دیداری با چند شخصیت سیاسی اصلاح‌طلب داشته باشد.

اسماعیل دوستی، نماینده سابق مجلس و عضو حزب اعتماد ملی، به تابناک گفته: “آقای کروبی تأکید مؤکد داشتند که انتخابات ۱۴۰۰ پرشور برگزار شود. این حساسیت ایشان نسبت به انتخابات موضوع مهمی است.”

پس از انتشار این خبر، نزدیکان مهدی  کروبی سخنان  دوستی را تکذیب می‌کنند و می‌گویند مواضع او به طور رسمی یا از طریق اعضای خانواده‌اش بیان خواهد شد.

یکی از نزدیکان مهدی کروبی در این باره  گفته است که کروبی در جلسه اخیرش انتقادهای تندی از حاکمیت کرده است و صحبت‌هایی کلی هم درباره انتخابات کرده، اما دعوت به شرکت در آن نکرده، بلکه گفته باید بسته به شرایط درباره انتخابات تصمیم گرفت.

این منبع نزدیک به کروبی گفته: “ما انقلاب نکردیم که سرنوشتمان به دست یک نفر بیفتد. هدف انقلاب این بود که مردم بر سرنوشت خودشان حاکم بشوند. نه اینکه انتخاباتی برگزار کنند که محفلی دور هم بنشینند و تصمیم بگیرند چه بشود.”

“البته اگر در انتخابات راهی برای ما باز بشود حتما باید از آن استفاده کنیم. اما اگر مثل همین انتخابات مجلس راه‌ها را بستند. ساکت نمی‌نشینیم و اعتراض می‌کنیم.”

این منبع نزدیک به کروبی  گفت که کروبی خواهان مناظره با “نماینده حاکمیت” شده است.

بر این مبنا او در جلسه اخیر گفته: “به ناحق بیش از ده سال است که سر مساله اعتراض به انتخابات با ما این کار را کردند. بارها درخواست محاکمه علنی کردم یا دعوت به مناظره با نماینده حاکمیت.”

“هر کسی در هر سطحی، فقط نماینده حاکمیت باشد و بیاید تا صحبت کنیم و بگوییم در این سی سال چه بلایی سر کشور آوردند.”

کروبی با اشاره به اعتراضات سال ۱۳۸۸ گفته است : “من چه در حصر باشم و چه نباشم باز هم اگر احساس مسئولیت کنم اعتراض خواهم کرد.”