نزدیکان نتانیاهو: برنامه الحاق در موقع اعلام شده عملی می گردد. آبی و سفید هنوز اعلام موضع نکرده است

نزدیکان نتانیاهو: برنامه الحاق در موقع اعلام شده عملی می گردد. آبی و سفید هنوز اعلام موضع نکرده است

در همان حال که بنیامین نتانیاهو در انتظار چراغ سبز از جانب ایالات متحده می باشد تا بتواند برنامه الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل را عملی سازد، تهدیدهای جدیدی از جانب برخی کشورهای عرب شنیده می شود و کشورهای اروپایی نیز خود را برای انجام اقدامات تنبیهی علیه اسرائیل آماده می سازند.

این بار ولیعهد امیرنشین ابوظبی بود که به اسرائیل هشدار داد چنین گامی برندارد.

حزب “آبی و سفید” که بخش مهمی از دولت ائتلافی کنونی است، هنوز سیاست خود را در این زمینه اعلام نکرده است. ولی نزدیکان نخست وزیر گفتند که حتی اگر این حزب با برنامه الحاق موافقت نداشته باشد، نتانیاهو مصمم است در تاریخ اعلام شده، برنامه خود را به اجرا گذارد.

برخلاف جناح راست اسرائیل، که برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را باطل می داند و خواهان ضمیمه کردن سراسر کرانه باختری به خاک اسرائیل است، اکثر اعضای آبی و سفید، طرفدار برپایی کشور فلسطین در کنار اسرائیل هستند و الحاق آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه را نیز، در ابعاد محدود توصیه می کنند.

آن ها همچنین عقیده دارند که نباید دره اردن را رسما به اسرائیل الحاق کرد. این نوار باریک جغرافیایی که حد فاصل مرز با کشور اردن است، از نظر امنیتی و برای جلوگیری از قاچاق اسلحه و یا رخنه یابی تروریست ها، اهمیت بسیار دارد. ولی برخی رهبران آبی و سفید می گویند که اسرائیل می تواند از نظر امنیتی، به تسلط خود در این نوار ادامه دهد، ولی آن را ضمیمه خاک خود نکند.

هنوز مشخص نیست که ایالات متحده در این زمینه چه سیاستی دارد. ولی در هر حال، آمریکائیان برپایی کشور مستقل فلسطینی را توصیه می کنند.

ولیعهد ابوظبی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان به اسرائیل هشدار داد که اگر برنامه الحاق را عملی سازد، پیامدهای ناخوشایندی به دنبال خواهد آورد.

او گفت که شب گذشته (چهارشنبه) با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در این زمینه گفتگو کرده و به او اطمینان داده که امارات عربی متحده قاطعانه این طرح اسرائیل را مردود می داند. دولت اردن تا کنون بزرگترین مخالفت را با طرح اسرائیل بیان کرده است.

حکومت خودگردان فلسطینی نیز در واکنش به تصمیم اسرائیل، اعلام داشته که همه توافق ها با اسرائیل را باطل می داند. برخی مقامات حکومت خودگردان قول داده اند که ابراز مخالفت ها با خشونت و ترور همراه نخواهد بود. ولی برخی دیگر هشدار داده اند که واکنش فلسطینیان بسیار شدید خواهد بود.

همچنین گروه تروریستی حماس اعلام داشت که همه خاک اسرائیل را نیز متعلق به فلسطینیان می داند و از یک وجب آن صرف نظر نخواهد کرد. حماس علنا می گوید که اسرائیل باید نابود شود و این سرزمین به تسلط کامل فلسطینیان درآید تا بتوانند یک حکومت اسلامی در آن به وجود آورند.

ولیعهد ابوظبی (چپ) به پادشاه اردن قول داد که با طرح اسرائیل “قاطعانه” مخالفت خواهد ورزید