نزدیک شدن جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان بر فراز آسمان سوریه؛ شماری از مسافران جراحات سطحی برداشتند

  به روز شده   شامگاه پنجشنبه (دوم مردادماه)، یک فروند هواپیمای جنگی، با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ماهان، بر فراز آسمان سوریه، موجب وحشت مسافران و تغییر ناگهانی ارتفاع توسط خلبان هواپیما شد که بر اثر آن، شماری از مسافران جراحات سطحی برداشتند. این هواپیما به شماره ۱۱۵۲، در راه بیروت بود.

ساعاتی بعد، سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، با تایید نزدیک شدن یک فروند هواپیمای اف-۱۵ آمریکایی به هواپیمای ماهان، گفت که جنگنده آمریکایی، فاصله ایمن هزار متری از هواپیمای ایرانی را رعایت کرده است و نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری، به قصد شناسایی آن بوده و پس از اینکه خلبان اطمینان یافته که آن هواپیما، یک هواپیمای مسافربری است، از آن دور شده است. ارتش آمریکا می‌گوید که اف-۱۵ آمریکایی، در حال انجام ماموریت روزمره خود در محدوده پایگاه نظامی التنف بوده است. التنف، پایگاهی در جنوب سوریه است که نظامیان آمریکایی در آن مستقر هستند.

بیانیه سنتکام، تنها به یک جنگنده اشاره دارد، در حالی که رسانه های وابسته به جمهوری اسلامی، شمار جنگنده‌ها را دو فروند اعلام کرده بودند.

رسانه های حکومتی ایران، ابتدا این جنگنده یا “جنگنده‌ها” را اسرائیلی اعلام کردند ولی اندکی بعد، آن‌ها را آمریکایی معرفی کردند. ارتش دفاعی اسرائیل نیز با واکنش سریع به این خبر، اعلام کرد که این جنگنده‌ها متعلق به اسرائیل نبوده‌اند.

خبرنگاران صدا و سیما با حضور در داخل هواپیما با شماری از مسافران که دچار جراحت شده بودند، گفتگو کردند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم ایران، در رابطه با حادثه پنجشنبه شب گفت: «جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات، اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد».

موسوی افزود که در تماس مجید روانچی، سفیر و نماینده دائم رژیم ایران در سازمان ملل متحد، با آنتونیو گوترش دبیرکل آن سازمان، صراحتا تاکید شده است که “چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی، آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت”. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.

ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، خطوط هوایی ماهان را متعلق به سپاه پاسداران و در خدمت اهداف نظامی رژیم ایران می‌دانند و می گویند که سپاه با هواپیماهای مسافربری، دست به انتقال اسلحه و مهمات به سوریه و لبنان می‌زند.

بیش از شش ماه پیش، پرواز شمارهٔ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، با ۱۷۶ مسافر بر فراز آسمان تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و رژیم ایران تا ۳ روز علت حادثه را پنهان کرد. تا کنون هیچ مقام سیاسی و نظامی ایران، به خاطر این جنایت عذرخواهی نکرده و کسی هم به خاطر آن مورد محاکمه قرار نگرفته است.