وزیر خارجه جدید ایالات متحده در یک مصاحبه رسانه ای گفت که هدف او تغییر رژیم در ایران نیست، بلکه او خواهان تغییر رفتارهای رژیم ایران است و تاکید کرد که وقتی این هدف تامین گردد، به سود ملت ایران نیز تمام خواهد شد.

مایک پمپئو در یک مصاحبه اختصاصی با خانم ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما نمی خواهیم که گروه های اوپوزیسیون ایران، در ایالات متحده و در اروپا، از تغییر رژیم پشتیبانی کنند، بلکه بهتر است به فکر برآورده کردن انتظارات مردم باشند».

پمپئو در سخنان خود، در مورد ابراز همدردی با معترضین در ایران گفت: «بی تردید می توانیم به مردم ایران (که در تظاهرات اعتراضی) پشتیبانی معنوی ارائه دهیم. مهم این است که خود ایرانیان چنین تصمیمی را بگیرند. این اعتراض ها چندین ماه است  ادامه داشته است. برخی از اعتراض ها، گسترده و بعضی محدود بوده است. ولی بیشترین بخش از خواسته های مردم ایران همان است که ما می گوئیم».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود گفت: «همان گونه که در سخنرانی پیشین خود گفتم، ثروت ملت ایران را به دست افرادی چون قاسم سلیمانی سپرده اند که در راه هدف های تعرضی هزینه کند و چیزی به دست خود مردم ایران نمی رسد. از این رو، تغییر رفتار حکومت ایران، به سود خود مردم آن کشور نیز تمام می شود و می تواند برایشان امنیت و رفاه به دنبال آورد».

پمپئو خطاب به خانم درخشش گفت: «شما پیشتر از من درباره تغییر رژیم پرسش کردید. ولی موضوع، تغییر رژیم نیست بلکه مساله، تغییر رفتار گروه رهبری حکومت ایران، در برآورده کردن خواسته های خود مردم ایران است».

در همین راستا، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که چه موضعی در برابر گروه های اوپوزیسیون ایرانی در داخل ایالات متحده و در کشورهای اروپایی دارد، گفت: «تا هنگامی که آن ها با ما به سوی یک هدف مشترک پیش می روند، از آن ها پشتیبانی می کنیم  ولی نمی خواهیم که هیچیک از آن ها از تغییر رژیم حمایت کند. بلکه ما می خواهیم که آن ها به نمایندگی از جانب مردم عادی ایران، تلاش کنند و در راه پیشبرد خواسته های آنان به تلاش بپردازند – مردمی که توجهشان فقط به زندگی خود معطوف است».

علیرغم این سخنان، برخی آگاهان ارزیابی می کنند که نتیجه نهایی تلاش های ایالات متحده، اگر از قاطعیت و تداوم لازم برخوردار باشد، به تغییر رژیم در ایران خواهد انجامید.

2 دیدگاه‌

  1. پومپئو دروغ می گوید، او خواسته های معترضان ایرانی هم هیچ اهمیتی برای او ندارند، تنها فکر می کند با به زبان آوردن این سخنان می تواند به دولت ایران فشار بیاورد و بدون آن که چیری بدهد امتیاز کسب کند وگرنه اگر اپوزسیونی هم بخواهد به شکل دموکراتیک جایگزین حکومت کنونی ایران شود که زیر باز دستورها و زورگویی های پومپئه نخواهد رفت، با چنین کاری وجه خود نزد مردم را از دست می دهد، خواست پومپئو به قدرت رساند یک دیکتاتور دست نشانده در ایران و یا تجزیه ایران به کشور های کوچکی است که مدام در حال جنگ و جدال با هم باشند، پومپئو و بولتون چیزی از روش انسانی نمی دانند و هرگز به فکرشان خطور نمی کند همکاری با یک حکومت دموکراتیک در هر کشوری هم به سود آمریکا و هم به سود طرف مقابل است، آن ها می خواهند ایران نوکر بی اختیارشان باشد و هر دستوری که صادر کردند بدون چون و چرا اجرا گردد.

  2. پس فعالیت گروه منافقین در آمریکا چیست؟تمام مردم ایران اعم از مخالف آخوند و موافق آخوند از منافقین نه تنها خوششان نمی آید بلکه بعضا متنفر هستند،حتی سیاستمداران اسرائیل هم که شمشیر را از رو بسته اند کمتر با سران این گروه آفتابی میشوند.

Comments are closed.