نسرین ستوده از زندان اوین اعدام سه زندانی کرد را تسلیت گفت

رامین حسین پناهی- زانیار و لقمان مرادی

نسرین ستوده وکیل و فعال برجسته حقوق بشر در نامه ای از زندان اوین نسبت به اعدام سه زندانی کرد ایرانی به نام‌های: رامین حسین پناهی- زانیار و لقمان مرادی اعتراض کرده و به خانواده آنان تسلیت گفت.

نسرین ستوده  در نامه اش نوشته است: باز هم در سالگرد کشتار ۶۷ دستگاه قضایی ایران سه تن از هموطنان کُرد را اعدام کرد.

هموطنانی که طی دهه‌های متمادی تحت سرکوب و مظالم متعددی قرار داشتند حکم آنان که در روندی آشکارا غیرقانونی از دادگاه انقلاب صادر شده بود ناعادلانه و مغایر با موازین حقوق بشر و قانون مصوب جمهوری اسلامی بوده است.

این در حالی است که دست‌کم پرونده‌های یکی از این افراد روند اعاده دادرسی خود را طی نکرده و چه بسا منجر به تبرئه ایشان می‌شد.

زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در حال اعتصاب غذا و در حالی که روزهای متمادی گرسنگی تحمل کرده بودند به چوبه دار سپرده شدند و این خود گواه دیگری بر خشونت ذاتی دستگاه قضایی ایران است که باید از هر نوع خشونت پرهیز کند.

اینجانب ضمن تسلیت به هموطنان عزیز کرد که همواره در اعتلای فرهنگ ایران زمین نقش مهمی ایفا کردند به همه هموطنان و به ویژه خانواده های گرامی مرادی و حسین پناهی تسلیت عرض می کنم و امیدوارم با توجه کافی به جنبه‌های مختلف خشونت قضایی  که در اشکال مختلف بروز می‌یابد زمینه لازم را برای پرهیز از هر نوع خشونتی فراهم نمایند.