نسرین ستوده با وجود ابتلا به کورونا، دوباره به زندان قرچک بازگشت

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی که به‌خاطر ویروس کورونا به مرخصی رفته بود، از سوی مسئولان زندان، احضار شد و دوباره به زندان قرچک بازگشت.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در صفحه توییتر خود نوشت که به ما  اعلام کردند همسرش باید به زندان (قرچک) برگردد.

خانم ستوده از ۱۷ آبان با تودیع وثیقه برای پیگیری معاینات بیماری قلبی از زندان قرچک به مرخصی رفت و پس از آن همسرش خبر داد که برای پیگیری معاینات ابتدا تست کورونا داد و نتیجه‌اش مثبت شد.

نسرین ستوده که با اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است، اخیراً از زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده بود.

او دقایقی پیش از بازگشت به زندان قرچک ورامین در گفت و گو با رادیو فردا گفت که پزشکی قانونی به من گفت که تا دو هفته دیگر همچنان ناقل هستی و مدت ناقل بودن را پزشکان شش هفته قرار داده‌اند. حتی به من گفت توی فضای خانه وقتی از اتاق خودت درآمدی با ماسک بگرد. ولی اینکه به من بگویند مرخصی را تمدید می‌کنیم یا نه، چیزی به من نگفت. وقتی گفت ناقل هستی یعنی به هرحال من باید توی خانه بمانم».

نسرین ستوده در ادامه افزود:  من با این شرایط نتوانستم فرزندانم را در آغوش بگیرم، اما در این وضعیت،   «وظیفه دارم نگرانی خود را در مورد وضعیت احمدرضا جلالی اعلام کنم و از همه‌ی کسانی که امکان برای حمایت دارند، بخواهم تا به وضعیت پرونده‌ی او توجه نمایند».

احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی است که به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده و وکیل او امروز به رادیو فردا گفت که با پیگیری‌های انجام‌شده طی ۲۴ ساعت گذشته اجرای حکم اعدام او به تعویق افتاده است، هرچند مشخص نیست اجرای این حکم برای چه مدتی به تعویق افتاده است.

در همین حال، اوله فون اوکسکول، دبیر اجرایی بنیاد جایزه سال “زیست صحیح” سوئد، تصمیم مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی در مورد صدور حکم بازگشت نسرین ستوده به زندان از مرخصی استعلاجی را محکوم کرد.

او گفت: خانم ستوده که قرار بود فردا جایزه “زیست صحیح ۲۰۲۰” را دریافت کند، فعال بی‌پروا و نترس جامعه مدنی است که تنها “جرم” او، دفاع از حقوق بشر و حاکمیت قانون در ایران است.