نسرین ستوده به مرخصی رفت، آیا با پیروزی بایدن ارتباطی دارد؟

نسرین ستوده فعال حقوق بشری و وکیل زندانی، که ماه گذشته به بند زنان زندان قرچک منتقل شده بود به مرخصی رفت. رضا خندان، همسر ستوده روز گذشته خبر داد که تلاش برای جلب موافقت مسئولان زندان برای مرخصی درمانی او ادامه دارد.

جو بایدن در سخنرانی های انتخاباتی  خودش چند بار از نسرین ستوده نام برده و تلاش های دلاورانه او را تحسین کرده بود

ستوده ۲۹ مهر ماه امسال از زندان اوین به بند عمومی زندان زنان استان تهران (زندان قرچک) منتقل شده بود. مسئول روابط عمومی سازمان زندان‌های استان تهران در توضیح این کار گفته بود:  ستوده “به دلیل محکومیت در یکی از جرایم عمومی به ١٢ سال حبس محکوم شده که محکومیت اخیر الذکر به تازگى قطعى و لازم‌الاجرا شده است”.

این فعال حقوق بشری یک ماه پیشتر و پس از یک دوره طولانی اعتصاب غذا به بیمارستان طالقانی منتقل شد و پس از پنج روز با وجود تاکید پزشکان بر ضرورت ادامه مداوا و نیاز به مراقبت ویژه دوباره به زندان بازگردانده شد.

در سال‌های اخیر ادامه حبس نسرین ستوده با واکنش‌های اعتراضی گسترده‌ای در سطح بین‌المللی روبرو بوده است. با انتقال او به زندان قرچک برخی نهادها، از جمله انجمن جهانی قلم و جامعه جهانی حقوق بشر در آلمان IGFM با انتشار بیانیه‌هایی خواستار آزادی این وکیل زندانی شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اردیبهشت امسال و با توجه به شیوع ویروس کرونا از مسئولان حکومت  اسلامی خواستار آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی، از جمله نسرین ستوده شده بود.

ستوده در سال‌های گذشته به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری و مقاومت در برابر فشارها در رژیم  اسلامی جوایز معتبری مانند جایزه ساخاروف، جایزه انجمن جهانی قلم و جایزه حقوق بشر اروپا را دریافت کرده است.