نسرین ستوده در زندان دست به اعتصاب غذا زد

در حکومت ظالم ایران نه فقط افراد، را به اتهام مخالفت شان با نظام به زندان می اندازند، بلکه افراد خانواده را هم آزار می دهند.  نیروهای امنیتی سپاه پاسداران، دختر نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی،  را بازداشت و مورد د آزار روانی  و جسمی قراردادند.

کاهش شدید وزن و فشار نسرین ستوده پس از دو هفته اعتصاب غذا؛ تشکیل پرونده برای دختر این وکیل زندانی

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، از بحرانی بودن  وضع جسمی نسرین ستوده پس از  گذشت چهارده روز از اعتصاب غذا  و کاهش شدید وزن وفشاربرروی خبر داد و گفت:  در چنین شرایطی با هدف فشار این وکیل زندانی، برای دخترش مهراوه خندان نیز پرونده تشکیل داده‌اند.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، پیشتر در نامه‌‌ای از زندان اوین اعلام کرده بود که  به دلیل شرایط ظالمانه که ادامه‌ حبس زندانیان سیاسی را غیرممکن کرده و «با درخواست آزادی زندانیان سیاسی» دست به اعتصاب غذا زده است.

مقیمی در صفحه توییتر خود نوشته است که آنچه اکنون از سوی قوه قضاییه و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی حکومت  اسلامی بر نسرین ستوده و خانواده‌اش روا شده «ظلم آشکار» است . «از وکلا و کنشگران حقوق بشر در سراسر جهان می‌خواهم، به این ظلم آشکار اعتراض کنند».

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز دو روز پیش گفته بود که نسرین به شدت ضعیف شده و او به علت  اعتراض به رفتار مسئولان و پرسنل زندان و سالن ملاقات با بچه‌ها و بازداشت چند ساعته دخترش مهراوه خندان توسط دستگاه قضایی و امنیتی، «قطع ملاقات» را هم به اعتصاب غذای اعتراضی خود افزوده است.

رضا خندان تاکید کرد که «موضوع بازداشت مهراوه، به قدری تکان دهنده و غیرانسانی است که نسرین ستوده به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند» و قوه قضاییه «باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت پاسخ دهد».

رضا خندان  در ارتباط با نحوه بازداشت مهراوه خندان دختر نسرین گفت:  دخترم را با استفاده از تاکسی بازداشت کردند.

او با اشاره به استفاده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از «تاکسی» در جریان بازداشت دخترشان «مهراوه خندان» به کنایه گفت که «به قدری این عملیات پیچیده و مهم بوده است که برای استتار علاوه بر ماشین‌های دیگر از تاکسی هم برای عملیات استفاده کردند.»

نیروهای امنیتی حکومت یاران  با ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ دختر او «مهراوه خندان» را بازداشت کرده و بدون ارائه هیچ توضیحی به دادسرای امنیت اوین منتقل کردند.  و همان روز ساعاتی پس از بازداشت با با قید کفالت و به طور موقت آزاد شد.

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، گفته است که «با هدف فشار» بر نسرین ستوده برای دختر ۲۰ ساله او نیز «پرونده» تشکیل داده‌اند.

از زمان اعلام اعتصاب غذای ستوده در بند زنان زندان اوین، چند زندانی سیاسی دیگر از جمله سهیلا حجاب، بهنام محجوبی، محمود علی‌نقی، هادی مهرانی، آبتین جعفریان و یاسین جمالی در حمایت از او و در اعتراض به وضعیت نامناسب زندانیان مبتلا به کرونا، اعتصاب غذا کردند.

مقام‌های قوه قضاییه و مسئولان سازمان زندان‌ها ی حکومت ظالمانه ایران تاکنون توضیحی درباره شرایط جسمی زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند از جمله نسرین ستوده و همچنین درباره پاسخ به خواسته‌های این زندانیان توضیحی ارائه نکرده‌اند.