نشان درجه یک ، خامنه ای به فرمانده ارتشی که مردم را سرکوب کرد و در ناامنی منطقه دخالت داشته است

علی خامنه‌ای، نشان درجه یک فتح نیروهای مسلح، را به کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ، برای تجلیل از اقدامات او در “سرکوب  مردم ایران در داخل ” و “مداخلات منطقه‌ای”، داد.

پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش حکومت ایران، نوشته است : این نشان  به پاس نقش موثر، کیومرث حیدری در انجام «ماموریت‌های محوله برای ارتقای توان دفاعی و رزمی»، «تحول در ساختار و تجهیزات نیروی زمینی ارتش»، «پشتیبانی از نیروهای جبهه مقاومت»، «حضور مؤثر در مرزهای شرق و شمال شرق کشور» به او داده شده است.

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های جمهوری اسلامی نشان می‌دهد این «نشان» در تجلیل از اقدامات حیدری در «سرکوب اعتراضات مردمی» و هم‌چنین «پشتیبانی از نیروهای جبهه مقاومت در منطقه» به او داده شده است.

گروه‌های “محور مقاومت”، به مجموعه‌های شبه‌نظامیانی اطلاق می‌شود که علیه آمریکا و متحدانش در منطقه به جنگ نیابتی مشغولند.

شبه‌نظامیان زینبیون پاکستان در سوریه، شبه نظامیان افغانستانی فاطمیون در سوریه، جنبش (غیر شیعی) حماس در فلسطین، حشد الشعبی در عراق، انصارالله (حوثی‌ها) در یمن، و حزب‌الله لبنان از جمله این نیروهای نیابتی هستند.

نظامی حیدری ، حدود دو ماه پیش ، در مصاحبه‌ای ضمن “افتخارآمیز” خواندن “سرکوب مردم” ایران  گفته بود «ارتش در سرکوب اعتراضات نقش موثری داشته است».

پیش از این نیز ،  نخستین بار در آذر ۹۸، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در دیدار با حسن اشتری، فرمانده نیروی انتظامی به حضور ارتش در سرکوب ناآرامی‌ها اشاره کرده بود.

سرکوب اعتراضات در سال‌های اخیر شکل تازه‌ و خشن‌تری به خود گرفته است و به نظر می‌رسد فرماندهان ارتش سعی کرده‌اند به بهانه سرکوب معترضان از قافله نزدیک کردن خود به ولی فقیه دور نمانند. در آخرین اعتراضات مردمی که در آبان ۹۸ شکل گرفت، معترضان قلع و قمع شدند.

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران در کلاب‌هاوس گفته بود: «به ۲۳ درصد از معترضان آبان ۹۸ از فاصله نزدیک و به ناحیه سر شلیک شده است».

خبرگزاری رویترز پیشتر  تعداد کشته‌شدگان آبان ۹۸ را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده بود. تاکنون مقامات جمهوری اسلامی ،حاضر به انتشار رسمی از تعداد کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات نشده‌اند.