نشان شجاعت برای پناهجوی کرد ایرانی‌ که سد راه مهاجم وورتسبورگ شد

پناهجوی کرد ایرانی : «من زندگیم را برای انسان‌هایی به خطر انداختم که در این کشور به من پناه داده‌اند».

چیا ربیعی ،  پناهجوی زاده شهر مهاباد ایران، که با دست خالی جلوی یک قاتل  جهاد اسلامی را که با چاقوی دستش سه زن را مورد حمله قرار داده و کشته بود ،  را گرفت، مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن ،  نشان شجاعت به او اهدا کرد.

نخست وزیر ایالت بایرن ،  نشان شجاعت را به کسانی که جلوی مهاجم وورتسبورگ را گرفتند اهدا کرد  یکی از این افراد چیا ربیعی، کرد ایرانی است که در آلمان تقاضای پناهندگی کرده است.

نشان شجاعت بایرن یک نشان دولتی است و به کسانی اهدا می‌شود که با به خطر انداختن زندگی خودشان، جان دیگران را نجات می‌دهند. هنوز مشخص نیست این نشان قرار است به چند نفر اهدا شود.

او یک شبه در آلمان به قهرمان تبدیل شده است. نام وی بعد از آن بر سر زبان‌ها افتاد که او با دست خالی توانست ، مقابل ضارب سومالیایی با انگیزه‌های «بنیادگرایانه اسلامی» بایستد و از مردم حمایت کند.

این حادثه پنج روز پیش ، در شهر وورتسبورگ در شمال ایالت بایرن رخ داد. مهاجم ۲۴ ساله سومالیایی در یک فروشگاه به قسمت فروش چاقو رفته، یکی از چاقوها را برداشته و ابتدا به فروشنده و بعد به بقیه رهگذران حمله می‌کند.در اثر این حمله سه زن ۲۴، ۴۹ و ۸۲ ساله جانشان را از دست می‌دهند.

ویدیوهای منتشر شده از این حادثه نشان می‌دهد که یک نفر با جدیت و البته شجاعت سعی در متوقف کردن مهاجم دارد. این فرد چیا ربیعی نام دارد و ۱۷ ماه است که در آلمان تقاضای پناهندگی کرده است.

چیا ربیعی گفته است: «من اصلا ترس نداشتم. اگر می‌ترسیدم مثل بقیه یا پنهان می‌شدم یا فرار می‌کردم.»

چیا ربیعی در ادامه افزود:  من بسیار متاسفم که زودتر نرسیدم. اگر پنج یا ده دقیقه زودتر می‌رسیدم شاید برخی از آنها  زنده می‌ماندند.

او گفته است: «نمی‌خواهم به عنوان قهرمان نامیده شوم، من این کار را به دلایل ذهنی خودم انجام دادم.»

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه درباره او نوشته که او در یک کمپ پناهجویان ساکن است و در حال یادگیری زبان آلمانی است. آقای ربیعی به بخش تصویری بیلد گفته است: «من زندگیم را برای انسان‌هایی به خطر انداختم که در این کشور به من پناه داده‌اند.»

زایبرت سخنگوی دولت آلمان به تبلیغات نفرت پراکنانه اسلام‌گرایانه در محل سکونت مهاجم سومالیایی اشاره کرده است.