نشریه امور امنیتی: فرمانده ناوگان پنجم آمریکا در خلیج فارس، گفتگوهای مهم برای همکاری با اسرائیل انجام داده است

یک سامانه خبری که تخصص آن امور نظامی است، تائید کرد که فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده، ژنرال براد گوپر هفته پیش دیدار غیر علنی از اسرائیل داشته که طی آن در مورد همکاری های دو کشور در امور دفاعی و در برابر حکومت ایران گفتگوهای مهمی انجام داده است.

نشریه راکین دیفنس نوشت که در جریان دیدار چند روزه فرمانده ناوگان پنجم آمریکا که در خلیج فارس مستقر است، به بررسی یک رشته برنامه های نظامی علیه حکومت اسلامی ایران و امکان همکاری های نظامی و امنیتی بین نیروی دریایی ایالات متحده و اسرائیل پرداخته است.

هدف از این همکاری، خنثی کردن عملیات تعرضی حکومت ایران در خلیج فارس، دریای عرب، خلیج عمان و دریای سرخ است. این همکاری ممکن است آب های دریای مدیترانه را نیز شامل گردد.

ناوگان پنجم در خلیج فارس حضور گسترده ای دارد و ایالات متحده چندین پایگاه نظامی در امیرنشین های عرب برپا کرده است.

رژیم ایران در یک سال اخیر به تعرض علیه نفتکش ها و کشتی ها در خلیج فارس دست زده و همچنین به دو کشتی بازرگانی که با اسرائیل ارتباطی داشته آسیب رسانده است.

در مقابل گفته شده که نیروی دریایی اسرائیل نیز متقابلا به چند شناور دریایی متعلق به رژیم ایران آسیب رسانده است.

نیروی دریایی اسرائیل، در سال های اخیر بر حضور امنیتی خود در آب های دریای سرخ افزوده و گفته می شود که یک کشتی متعلق به سپاه پاسداران را که در کنار سواحل یمن لنگر انداخته بود و از آن به عنوان پایگاه سیار دریایی استفاده می شد مورد حمله قرار داده است.

همکاری های نظامی بین نیروی دریایی اسرائیل و ناوگان پنجم آمریکا در منطقه می توان نخستین گام برای ایجاد یک چارچوب عملیات مشترک نظامی و دفاعی باشد.

یکی از خطراتی که رزم ناوهای آمریکایی و شناورهای دریایی آن را در آب های منطقه تهدید می کند، قایق های تندرو متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران و همچنین پهپادهای انتحاری است. در حدی که گفته شد قدرت پهپادی رژیم ایران در حوزه خلیج فارس، به برتری دریایی ایالات متحده در منطقه آسیب می رساند.

دو هفته پیش، یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل نیز هنگام دیدار از امیر بحرین برای گشودن اولین سفارتخانه اسرائیل در منامه، با ژنرال کوپر دیدار داشت. در این ملاقات که به روی عرشه یکی از رزم ناوهای آمریکایی برگزار شد، گسترش همکاری های نظامی دو کشور در منطقه مورد رسیدگی قرار گرفت.

فرماندهی ستاد میانه ارتش آمریکا (موسوم به سنتکام) نیز با بلندپایگان نظامی و امنیتی اسرائیل گفتگوهای مهمی انجام داده است