نشریه امور نفتی: «به علت نبود مشتری، ۵۸ میلیون بشکه نفت استخراجی، روی دست حکومت ایران مانده است»

سامانه خبری “اویل پرایس” در گزارشی به نقل از یک منبع نفتی موثق نوشت: «موجودی انبارهای نفتی ایران اواخر ماه مه به اوج خود رسیده و از آن زمان، این کشور به اجبار تولید نفت خود را کاهش داده است. در حال حاضر تخمین زده می‌شود ایران حدود ۵۸ میلیون بشکه نفت در انبارهای شناور خود روی دریا دارد».

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر گزارش داده بود که ذخیره نفت ایران به حدود ۶۶ میلیون بشکه رسیده است.

به گزارش “اویل پرایس”، ایران در کل حدود ۷۸ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی دارد. بنابراین ذخیره ۶۶ میلیون بشکه به این معنی است که ۸۵ درصد ظرفیت ذخیره آن پر شده است.

غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر خارجه رژیم، در  ۱۰ ژوئیه در یک برنامه تلویزیونی که به دفاع از قرارداد ۲۵ ساله با چین اختصاص داشت، گفت: “چین تنها کشوریست که بطور رسمی از ما نفت می‌خرد.”

یادآوری می شود که بخشی از فروش اندک نفت ایران نیز در حال حاضر توسط سپاه پاسداران و شرکت نفت به صورت آزاد با مشارکت مدیران سابق نفتی در بازار سیاه به صورت غیرقانونی صورت می‌گیرد و نظارت ویژه‌ای بر آن وجود ندارد.

در این گزارش آمده است: «درآمدهای نفتی ایران تا حدی کاهش پیدا کرده که حتی پرداخت حقوق و معوقات بخشی از پرسنل و پیمانکاران صنعت نفت نیز به مشکل برخورده است. تا به حدی که در هفته‌های اخیر گروهی از آنها در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت در تهران دست به اعتراض زدند».

پس از خروج آمریکا از برجام، بیژن زنگنه، وزیر نفت حکومت، ادعا کرده بود که نفت ایران قابل تحریم نیست و راه‌‌های دور زدن تحریم‌‌ها را بلد است. اما چند ماه بعد در یک مصاحبه اعتراف کرد که “آمریکا در تحریم‌های هوشمند به «بلوغ شیطانی» رسیده و راه‌های دور زدن تحریم‌ها بسته است”.

محمدجواد ظریف نیز بارها ادعا کرده بود که در دور زدن تحریم‌ها «دکترا» دارد، اما اکنون مرتب تأکید می‌کند که تحریم‌ها “ضدبشری” هستند.

مقامات حکومتی ایران پیشتر ادعا کرده بودند که پیش‌بینی می کنند با تحریم‌ نفت ایران، بازار دچار خلاء خواهد شد و بهای نفت افزایش پیدا می‌کند، اما این اتفاق نیفتاد. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز مدعی بود با تحریم ایران، بهای نفت به بالای ۸۰ دلار می‌رسد. او بعدها گفت حتی کشورهای دوست هم جرات خرید نفت ایران را ندارند.

شخص حسن روحانی نیز پیشتر با یک جمله تهدید آمیز خطاب به کشورهای منطقه گفته بود که اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری دیگری صادر نخواهد شد.

شرایط کنونی حاکم بر خرید و فروش نفت در منطقه، برخلاف گفته تحلیلگران مسائل اقتصادی ایران، از آب درآمد. کارشناسان نفتی رژیم  ایران مدعی بودند اگر تنگه هرمز بسته شود نفت به بشکه‌ای ۳۰۰ دلار هم می‌رسد.

با همین توهمات بود که سپاه پاسداران و ارتش شروع به عملیات ایذایی در آب‌های جنوبی ایران و همچنین مین‌ریزی در دریا کردند و به چند نفتکش و کشتی تجاری بین‌المللی نیز خسارت وارد آوردند، اما نتیجه این خرابکاری‌ها با تشکیل دو ائتلاف دریایی نظامی به رهبری آمریکا، بریتانیا و فرانسه به بن‌بست رسید.