نشریه تلگراف: حکومت ایران ، مدت هاست که تجهیزات تولید سلاح هسته‌ای را مخفی کرده است

نشریه بریتانیایی تلگراف در گزارشی درباره پنهان کاری های حکومت ایران در ارتباط با سلاح هسته ای نوشته است که تهران  بخشی از تجهیزات و مواد را از چشم بازرسان بین‌المللی پنهان کرده است.

این نشریه بریتانیایی در ادامه به نقل از مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی غربی که نخواست نامشان فاش شود، می‌گوید تجهیزات مخفی‌شده شامل پمپ‌ها و قطعات یدکی سانتریفیوژها و ماشین‌آلاتی هستند که می‌توانند اورانیوم را تا ۹۰ درصد، یعنی غلظت مورد نیاز برای تولید سلاح؛ غنی‌سازی کنند.

در ادامه این گزارش آمده است که این تجهیزات می‌توانند در تولید سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشند.

تلگراف در ادامه افزوده است  که مقامات تهران تاکید دارند که در برنامه‌های هسته‌ای اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند اما همواره تاکید کرده‌اند که در صورت لزوم می‌توانند به سرعت به ظرفیت تولید اورانیوم با غنای ۹۰ درصد دست یابند. این میزان خلوص اورانیوم غنی‌شده در ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد دارد.

به علاوه، موادی مانند فیبر کربن که ممکن است در تولید سانتریفیوژهای پیشرفته به کار رود، در مکان‌های مخفی تحت مدیریت سپاه پاسداران نگهداری می‌شود.

در ادامه این خبر آمده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به ایران هشدار داد ه است که آینده توافق هسته‌ای این کشور در معرض خطر قرار دارد.

همچنین  رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز  از رژیم ایران خواست جهت تسهیل فرصت احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از نتایج اخیر اورانیوم علنی نشده کشف شده در این کشور، پرده بردارد.

ماه گذشته نیز رویترز گزارش داد که آژانس در بازرسی خود از سایت‌های هسته‌ای ایران در تابستان گذشته، در دو سایت رد ذرات اورانیوم پیدا کرده است.