نشریه خبری پولیتیکو: ترامپ و روحانی بر سر یک سند چهار محوری توافق کرده بودند

نشریه پولیتیکو در گزارشی نوشت که پرزیدنت  ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و حسن روحانی، همتای ایرانی او به میانجی‌گری امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، بر سر یک سند چهار محوری، در جریان نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، به توافق رسیده بوده‌اند.

پولتیکو درادامه  گزارش خود تائید کرده است که  سند چهار محوری جدید میان ایران و آمریکا شامل چهار بند بوده است ازجمله  ۱- ایران تعهد می‌دهد هیچ وقت سلاح هسته‌ای نسازد. ۲- به برجام باز‌ می‌گردد و می‌پذیرد که درباره برنامه هسته‌ای وارد مذاکره برای حل طولانی مدت نگرانی‌‌ها شود. ۳- از هرگونه فعالیت مخرب و تجاوزگرانه در منطقه می‌پرهیزد و پی‌گیر رسیدن به صلح در منطقه از طریق گفتگو‌ خواهد شد. ۴- آمریکا همه تحریم‌هایی دو سال گذشته را بر‌ می‌دارد و ایران می‌تواند نفت بفروشد و به درآمدش دسترسی داشته باشد.

پولتیکو نوشته است :  این سند قرار بوده است به‌عنوان زمینه‌ای برای دیدار ترامپ و روحانی و نیز شروع دور تازه‌ای از گفت‌‌وگوها میان ایران و آمریکا مطرح شود.

پولیتیکو نوشت :  با پیشنهاد و اصرار رییس جمهوری ایران مبنی بر لغو تحریم‌های ایالات متحده، به‌عنوان یک پیش‌شرط محوری برای دیدار با ترامپ، موجب شد  که پیگیری این توافق هم به نتیجه‌ای نرسد.

پولیتیکو، گفت : پس از امتناع روحانی برای دیدار با ترامپ، رییس جمهوری فرانسه تلاش کرده است تا امکان یک گفت‌وگوی تلفنی سه جانبه را فراهم آورد که در نهایت با خودداری روحانی این گفت‌وگو تلفنی هم انجام نشده است.

نشریه نیویورکرنیز در گزارشی نوشته است :  رییس جمهوری ایران به رغم فراهم بودن امکان یک گفت‌وگوی امن تلفنی با ترامپ، از این کار اجتناب کرده است.

روزنامه گاردین نیز در تائید این خبر نوشته است که تیم مهندسان فرانسوی در اتاق جلسات هتل میلینیوم نیویورک، محل اقامت روحانی، یک خط تلفن امن فراهم کرده بودند، با این حال روحانی از اتاق خود خارج نشده است.

یک دیدگاه

  1. فریدون قاتل، چه ترامپ با تویی که خیلی خاعنی مذاکره دوستانه کند و یا نکند سرنوشت ما ایرانیان دیگر دست شما اجنبیان داده نخواهد شد.

Comments are closed.