نشریه لبنانی: رژیم ایران شمار موشکهای حزب الله را به نیم میلیون می رساند

یک نشریه لبنانی وابسته به حزب الله نوشت که حکومت ایران حدود هفتاد هزار موشک جنگی در اختیار حزب الله لبنان قرار داده که آن ها را در سراسر خاک سوریه مستقر ساخته و همه آن ها به سوی اسرائیل هدفگیری شده است.

این خبر در وبگاه “الضاحیه” انتشار یافت که یکی از وابستگان به حزب الله لبنان است. این وبگاه نوشت که در ظرف یک سال آینده، حزب الله نیم میلیون فروند موشک جنگی علیه اسرائیل در اختیار خواهد داشت.

“الضاحیه” نام محله شیعه نشین جنوب بیروت است که ستاد فرماندهی حزب الله در آن جا قرار دارد و پایگاه اصلی حزب الله در لبنان محسوب می شود.

این نشریه در مقاله خود ادعا کرد که در جنگ آینده، ارتش سوریه و حزب الله لبنان متفقا اسرائیل را هدف رگبار موشکی قرار خواهند داد.

این ادعا در حالی مطرح می شود که رهبر سوریه اکنون حدود شش سال است که با یک خیزش مردمی روبرو می باشد و برای سرکوب شهروندان، از سپاه قدس و گروه های چریکی شیعه از قبیل حزب الله لبنان یاری گرفته است.

روز شنبه این هفته، اسرائیل در پاسخ به تعرض پهیپاد حکومت ایران به حریم هوایی این کشور، دوازه پایگاه نظامی و تعرضی سوریه را بمباران کرد که به گفته کارشناسان نظامی، برخی از آن ها به سپاه قدس ایران تعلق داشته است.

این ادعای نشریه لبنانی، از جانب هیچ منبع بیطرف تائید نشده و برخی کارشناسان آن را یک جنگ روانی بی اساس می دانند. فرماندهان سپاس پاسداران نیز در سال های اخیر گفته اند که هزاران موشک به سوی خاک اسارئیل هدفگیری شده و حکومت ایران آنقدر موشک تولید کرده که محلی برای انبار کردن آن ها ندارد.

پژوهشگران یک موسسه تحقیقاتی اسرائیل می گویند که تعرض پهپاد ایرانی به حریم هوایی اسرائیل از خاک سوریه، ممکن است نشان آن باشد که رژیم ایران تاکتیک خود را برای رویارویی با اسرائیل تغییر داده و در کنار جنگ نیابتی، ممکن است راه رویارویی مستقیم را نیز در پیش گرفته باشد.

ارزیابی بر این اساس است که حکومت ایران ۳۴ سال پیش حزب الله لبنان را به این امید برپا کرد که به عنوان مزدور حکومت ایران، علیه اسرائیل به تعرض نیابتی دست بزند.

در این سال ها حزب الله لبنان در برابر تعرض های خود علیه اسرائیل، ضربات سهمگینی از جانب ارتش اسرائیل متحمل شده و اکنون چند سال است که اوضاع مرزی ظاهرا آرام است، گرچه، این احتمال وجود دارد که در اینده غیرقابل پیش بینی، درگیری نظامی دیگری روی دهد که برخی اسرائیلیان هشدار داده اند که ممکن است باعث ویرانی کامل لبنان گردد.

آگاهان می گویند که تا پیش از آغاز خیزش مردمی در سوریه، سپاه پاسداران ناچار بود علیه اسرائیل به جنگ نیابتی روی آورد و حزب الله لبنان را برپا سازد و در کنار آن به گروه های تروریستی چون حماس که اسرائیل را به نابودی تهدید می کنند، پول و اسلحه برساند.

ولی اکنون هزاران تن از افراد سپاه پاسداران و همچنین هزاران چریک از گروه های شیعه کشورهای دیگر در سوریه مستقر هستند و می توانند به طور مستقیم با اسرائیل وارد نبرد شوند.

اسرائیل بارها در این باره به قدرت های بزرگ هشدار داده و از ایالات متحده، روسیه، کشورهای اروپایی و سازمان ملل خواستار شده علیه ادامه استقرار نیروهای ایرانی در سوریه اقدام کنند.

آگاهان می گویند: این واقعیت که حکومت ایران در واکنش به ماجرای پهپاد، اسرائیل را قاطعانه دروغگو خواند، و با آن که قطعات متلاشی شده این پهیپاد به خبرنگاران نشان داده شد، نشان می دهد که رژیم ایران و سپاه پاسداران، در شرائط کنونی، هنوز نمی خواهند به درگیری جنگی مستقیم با اسرائیل بپردازند و ادامه جنگ نیابتی را نیز همچنان ضروری می دانند.

به گفته کارشناسان اسرائیلی، توان بازدارندگی نیروی دفاعی اسرائیل در حدی است که رژیم ایران هنوز جرات نمی کند به طور علنی و مستقیم وارد رویارویی جنگی با اسرائیل شود.

علت دیگر ممکن است آن باشد که حکومت ایران نمی خواهد بیش از این بهانه دست اسرائیل بدهد تا به نهادهای بین المللی و قدرت های مهم جهان فشار آورد که نیروهای ایرانی را از سوریه بیرون رانند.

 

3 دیدگاه‌

  1. بیا بورو دو تا داد بکش بگو این از لبنان این از برجام اینها همه خیانتهای بین المللی علیه یهوده بعد بگو دنیا با این خیانتش میخاد قدرت هسته ای علیه من شکل بده بعدش وسطش زارتی کرانه باختری را ضمیمه کن بگو اینو ضمیمه کردم که دیگه بیخ گوشم یه تهدید امنیتی نشه

  2. بزرگترین کاری هم که ایران و حسن بکنن بعد ضمیمه اینه که بگن ما از روز اول گفتیم این آقا غاصبه ما اینقدر خودمون مشکل داریم که اصلا دیگه وقت اینو که به این مسایل برسیم نداریم.غصبم که از روز اول امپراتوری روم از شما غصب کرد اسلام فقط از روم پس گرفت

Comments are closed.