نشریه نظامی روسیه: «درصورت جنگ بین ایران و آمریکا، نه تنها اسرائیل، بلکه یونان نیز ممکن است آسیب ببیند»

درست در همان روزی که پرزیدنت پوتین از اسرائیل دیدن می کند و با نخست وزیر این کشور ملاقات مهمی داشت که در آن پیرامون احتمالات تعرضی رژیم ایران نیز گفتگو شد، یک نشریه نظامی  روسی نوشت : در صورت وقوع درگیری بین ایالات متحده و ایران، نه تنها اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس ممکن است آسیب ببینند، بلکه یونان نیز دچار این مشکل خواهد شد.

این نشریه نظامی چاپ مسکو نوشت: تهران از بهره برداری از  پایگاه های نظامی آمریکا مستقر در خاک یونان بسیار ناراضی است. و به  یونان هشدار داده و گفته است : آتن حواست را جمع کن

در این نشریه امده است که این نوع جبهه گیری حکومت ایران سر این است که میتسوتاکیس نخست وزیر یونان، با انتشار بیانیه ای از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده قدس حمایت کرده است .

نخست وزیر یونان  در این بیانیه نوشته که  می توان اسرائیل یا عربستان سعودی را درک کرد که مدت هاست با ایران در اختلاف هستند و دلایل زیادی برای تنفر از قاسم سلیمانی و جمهوری اسلامی ایران به طور کلی ارائه می کنند.

در این نشریه امده که علاوه بر بیانیه میتسوتاکیس، مقاله ای نیز در یکی از نشریات یونان منتشر شد که حاکی از مشارکت احتمالی آتن در عملیات نظامی ایالات متحده علیه ایران است .

همین امر موجب  واکنش شدیدی منفی از سوی حکومت ایران شد. و وزارت امور خارجه ایران پس از سخنان میتسوتاکیس اعتراض کرد و به روابط حسنه دیرینه موجود بین یونان و ایران اشاره کرد و گفت که  نباید آنها را ویران کرد.

حکومت ایران به آتن هشدار داد که قلمرو خود را برای تجاوز آمریکا علیه جمهوری اسلامی ندهد. چرا که در اینده  در صورت درگیری نظامی با رژیم ایران، ایالات متحده به پایگاه هایی در منطقه مدیترانه احتیاج خواهد داشت. از آنجا که ترکیه در این درگیری شرکت نخواهد کرد و بعید است که قلمرو خود را برای سربازان آمریکایی بدهد، یونان باقی می ماند، که مقامات امروزی آن گوش به فرمان سیاست خارجی واشنگتن شده اند.

موضع ایران سخت و سازش ناپذیر است: اگر عملیات تجاوزکارانه به کشور از خاک یک کشور خارجی انجام شود، تهران حق پاسخ گفتن را خواهد داشت. در این حالت   این به معنای احتمال حمله به تأسیسات نظامی آمریکایی در یونان است. اگر نیروهای مسلح یونان در تجاوز علیه ایران شرکت کنند، شکی نیست که تهران آغاز به وارد کردن ضربات به تأسیسات و زیرساختهای نظامی یونان خواهد کرد.