نشریۀ آمریکایی ، “فارن افرز” : عوامل وقوع جنگ علیه حکومت ایران به طرز نگران‌کننده‌ای رو به افزایش‌است

نشریۀ آمریکایی “فارن افرز” با انتشار مطلبی در آخرین شمارۀ خود نوشته است که عوامل وقوع جنگ علیه ایران به طرزنگران‌کننده‌ای رو به افزایش‌ است.

در ادامه این مقاله به انفجار اخیر در تاسیسات اتمی نطنز، توسعۀ غنی سازی اورانیوم توسط تهران، اصابت یک موشک پرتاب شده از خاک سوریه به نزدیکی تاسیسات اتمی دیمونا در اسرائیل و پاسخ این کشور به این حمله اشاره شده و آمده است  که این رشته حوادث هر آن می توانند از کنترل خارج شده و حتی ناخواسته آغازگر جنگ علیه ایران باشند و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، را درگیر جنگی ناخواسته کرده و کلیه اولویت‌های او را به خطر بیندازند.

این نشریۀ آمریکایی به نقل از  مدیر سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی به نمایندگان کنگرۀ این کشور، نوشته است : جمهوری اسلامی یکی از چهار تهدید اصلی علیه آمریکا است  “بعید نیست که حکومت ایران با اقداماتی تنش‌های جاری را تشدید و منافع آمریکا و متحدانش را تهدید کند.”

“فارن افرز” نگاشته است : “تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را نابود کرده، بیماری کرونا در این کشور رو به توسعه است و مطالبات حداکثری تهران که خواستار حذف کلیه تحریم‌های آمریکا است بی آنکه وارد گفتگوی مستقیم با این کشور شود، همگی تعدیل تحریم‌های واشنگتن را علیه تهران ناممکن ساخته است.

“فارن افرز”، افزوده است: اگرچه تهران تاکنون در واکنش به حملات آمریکا و اسرائیل تا حدودی از خود خویشتن داری نشان داده، اما، این رویه می‌تواند کاملاً تغییر کند اگر گشایشی در مذاکرات جاری برای تعدیل تحریم‌های آمریکا صورت نپذیرد، به ویژه اینکه رسوخ امنیتی اسرائیل در دستگاه های اطلاعاتی و حکومتی ایران سرخوردگی تهران و تمایل آن به پاسخگویی نظامی را افزایش داده است.

به نوشتۀ “فارن افرز” اسرائیل ممکن است با شیوه‌های کنونی مانع از پیشرفت برنامۀ اتمی ایران شود و بازگشت آمریکا به برجام را دشوار سازد. هدف اسرائیل، به نوشتۀ “فارن افرز” می‌تواند واداشتن حکومت ایران به واکنش نظامی باشد تا به بهانۀ آن اسرائیل به تاسیسات ایران حمله کرده و آمریکا را وارد جنگی ناخواسته علیه جمهوری اسلامی ایران کند

در ادامه این مقاله آمده است :  تهران با غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶٠ درصد می‌خواهد نشان بدهد که قادر است در اندک زمانی برای کاربرد نظامی آن اورانیوم را با غلظت ٩٠ درصد غنی کند. و این، به نوشتۀ “فارن افرز”، سرآغاز جنگ در منطقه است، زیرا دیر یا زود اسرائیل احتمالاً با استفاده از نیروی نظامی خود خواهد کوشید مانع تهران از استفادۀ نظامی از اورانیوم غنی شده، گردد و همین آمریکا را به جنگ با ایران وا خواهد داشت.

نویسندگان “فارن افرز” می گویند:  جو بایدن نباید از آغاز اعلام می‌کرد که او در پی بازگشت سریع به برجام است، زیرا، با یکی از دشوارترین وظایف ریاست جمهوری آمریکا از زمان روزولت تاکنون روبرو است. تحریم‌هایی که رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، در چارچوب مقابله با نقض حقوق بشر و تروریسم، علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده، حذف یا تعدیل آنها را از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا، جو بایدن، دشوار ساخته است، در حالی که تهران اعلام می‌کند که به تعهدات خود به برجام عمل نخواهد کرد، اگر واشنگتن همۀ این تحریم‌ها را لغو نکند.

این نشریه آمریکایی با اشاره به افزایش اقدام‌های اسرائیل علیه جمهوری اسلامی افزوده است که این اقدام‌ها گویای نگرانی‌های امنیتی بنیامین نتانیاهو و بدگمانی او در قبال آمریکا است. به گمان نتانیاهو، آمریکا به درستی متوجۀ تهدیدهایی نیست که برنامه های اتمی و موشکی ایران و همچنین حمایت‌های این کشور از تروریسم علیه اسرائیل تحمیل می‌کنند.

به نوشتۀ “فارن افرز”، نخست وزیر اسرائیل از این پس از حمایت رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور، آویو کوخاوی، برخوردار است که نشریۀ آمریکایی از او به عنوان یک “جنگ طلب” یاد کرده، به ویژه این که توانایی‌های نظامی اسرائیل در قیاس با سال‌های گذشته علیه ایران بمراتب افزایش یافته‌اند.

در ادامه این مقاله آمده که از این پس حریم هوایی عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس به روی جنگنده های اسرائیلی گشوده‌اند و خریداری مجهزترین هواپیماهای سوخت‌رسان از آمریکا بر توانایی و دامنۀ عمل نیروی هوایی اسرائیل علیه ایران افزوده است. اسرائیل از این پس از پایگاه‌های هوایی امارات نیز برخوردار است که از طریق آنها نیروی هوایی اسرائیل قادر است عملیات شناسایی و تجسس و بمباران اهداف در خاک ایران را به سهولت انجام دهد.

“فارن افرز” سپس افزوده است:  جنگ با ایران برای نخست وزیر اسرائیل نیز مفید است که در داخل با بن بست سیاسی و اتهام فساد مالی روبرو است. نشریۀ آمریکایی می افزاید : در صورت وقوع جنگ دادگاه رسیدگی به اتهامات نخست وزیر اسرائیل معلق خواهد شد و مردم اسرائیل راضی نیستند که نخست وزیر آنان در زمان جنگ با مشکلات دست و پا گیر محکمه و دادگاه روبرو شود.

این نشریه آمریکایی نوشته است: در چنین صورتی دولت بایدن نیز از گزینه‌های چندانی برای جلوگیری از افزایش تنش میان اسرائیل و ایران برخوردار نیست. زیرا، نتانیاهو از حمایت قوّی حزب جمهوری‌خواه و همچنین شمار بالایی از شخصیت های حزب دموکرات برخوردار است و مطمئن است که جو بایدن مایل نیست با تشدید اختلافات خود با اسرائیل موقعیت خود را تضعیف کند. ب

، به نوشتۀ “فارن افرز” تنها سیاستی که دولت کنونی آمریکا می تواند برای پیشگیری از وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران اتخاذ کند، به کارگیری سیاستی سرسختانه در قبال برنامه های اتمی و موشکی ایران و رفتارهای این کشور در منطقه است. واشنگتن در عین حال، باید به نتانیاهو بفهماند که تشدید تنش با ایران به زیان مناسبات اسرائیل و آمریکا تمام خواهد شد.

این نشریه آمریکایی نوشته است: بایدن باید در عین حال با اعمال فشار بر دیگر امضا کنندگان برجام و از طریق آنان به ایران این پیام صریح را بدهد که اقدام‌های تحریک آمیز تهران و برخی مواضع آن در مذاکرات وین نامعقولند و وقت زیادی نیز برای بازگشت به برجام باقی نمانده است.

به نوشتۀ “فارن افرز” اسرائیل ممکن است با شیوه‌های کنونی مانع از پیشرفت برنامۀ اتمی ایران شود و بازگشت آمریکا به برجام را دشوار سازد. هدف اسرائیل، می‌تواند واداشتن حکومت ایران به واکنش نظامی باشد تا به بهانۀ آن اسرائیل به تاسیسات ایران حمله کرده و آمریکا را وارد جنگی ناخواسته علیه جمهوری اسلامی ایران کند