نشست خبری رئیس آژانس بین المللی  به دلیل “پیام‌های متناقض از سوی حکومت  ایران”به تعویق افتاد 

نشست خبری رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به دلیل «پیام‌های متناقض» ایران به تعویق افتاد. قرار بود این نشست ساعت سه بعدازظهر روز گذشته (یکشنبه) به وقت وین درباره بازرسی از مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی نشستی خبری داشته باشد، اما آژانس ناگهان اعلام کرد که ساعاتی بعد، بیانیه‌ای در این زمینه صادر خواهد کرد.

در همین حال شورای عالی امنیت ملی حکومت ایران هم روز گذشته (یکشنبه)اعلام کرد  که با وجود به پایان رسیدن ضرب‌الاجل سه ماهه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره بازرسی از سایت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ، احتمال تمدید مشروط توافق قبلی به مدت یک ماه وجود دارد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ، هم به نقل از یک مقام آگاه در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: «در صورت قطعی شدن این تصمیم، انتظار می‌رود طرف مقابل با پذیرش مطالبات قانونی ایران روند دستیابی به توافق را تسهیل کند».

در اواخر ماه سال گذشته  تنها چند روز قبل از پایان ضرب‌الاجل مجلس به طرف غربی برای لغو تحریم‌ها طبق قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»، تهران و آژانس توافقی امضا، و بیانیه‌ای در این باره منتشر کردند.

در این بیانیه ، امده است که  اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف، و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچ گونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌شود.

در بخشی از این بیانیه امده است که  آژانس به فعالیت‌های «ضروری» خود برای راستی‌آزمایی و نظارت بر مراکز هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف سه ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.»

به نظر می‌رسد که هم حکومت  ایران و هم آژانس، برای به نتیجه رسیدن احتمالی مذاکرات احیای برجام در وین، فعلا انعطاف بیشتری از خود نشان می‌دهند.

حسن روحانی، هم روز گذشته (یکشنبه)  گفت که تهران تا به نتیجه رسیدن مذاکرات، به گفت‌وگو ادامه خواهد داد.

وی مدعی شد : «با توجه با مذاکرات اخیر انجام شده در وین، به صراحت آمادگی خود را برای رفع تحریم‌ها وفق برجام اعلام کرده‌اند».