نشست کاخ سفید نشان داد که هنوز زمان حمله نظامی به سوریه مشخص نیست

 

با آن که پرزیدنت ترامپ اعلام کرده بود که در ظرف ۴۸ ساعت درباره حمله به سوریه تصمیم خواهد گرفت، و سپس گفته بود که موشک های “فوی، هوشمند و خوش اندام” آمریکایی در راه است، کارشناسان ارزیابی می کنند که با استناد به نشست شب گذشته (پنجنشنبه) در کاخ سفید، هنوز مشخص نیست که چه هنگام حمله صورت خواهد گرفت، و آیا اصولا حمله ای در کار خواهد بود و یا بالاخره آمریکا راه دیگری را خواهد یافت.

در پایان نشست مشورتی شب گذشته در کاخ سفید، که در آن مشاوران ارشد نظامی و امنیتی عضو شورای امنیت ملی آمریکا حضور داشتند، سخنگوی کاخ سفید گفت که هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

آگاهان می گویند که ایالات متحده پیش از انجام هر واکنش در برابر کاربرد سلاح شیمیایی در جنگ سوریه، باید درباره دو موضوع اساسی تصمیم گیری کند: یک دامه جنگ و امکانی است که باید مورد حمله قرار گیرد و دیگری متشکل ساختن یک ائتلاف با حضور کشورهای اروپایی است.

در مورد مساله اول، در گزارش ها آمده است که ایالات متحده هشت هدف نظامی را مشکل ساخته است و در مورد مساله دوم، هنوز نتیجه نهایی به دست نیامده است، زیرا در حالی که حضور فرانسه در این حمله مسلم به نظر می رسد، توافق نهایی با بریتانیا هنوز به دست نیامده و صدراعظم آلمان اعلام کرده که در حمله نظامی شرکت نخواهد جست.

آگاهان می گویند که پرزیدنت ترامپ بسیار شتابزده عمل کرده، زیرا هنگامی که او در توییتر خود نوشت که “موشک های در راه است”، فرماندهان ارتش آمریکا و مقامات ارشد امنیتی از چنین امری کوچکترین اطلاعی نداشتند، و به احتمال قوی، موشکی هم هنوز در راه نبوده است.

در نشست مشورتی شب گذشته در کاخ سفید، وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، رئیس اداره اطلاعات ملی، و همچنین خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل حضور داشتند.

پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام داشت که جای تردیدی نیست که ارتش سوریه جنگ افزار شیمیایی علیه مردم غیرنظامی به کار برده و این، جنایتی نابخشودنی می باشد که مسوولین آن باید مورد مجازات قرار گیرند.

در مقابل، وزیر دفاع آمریکا می گوید که هنوز جستجوی برای اثبات کاربرد سلاح شیمیایی در غوطه شرقی تکمیل نشده است.

این سخنان موجب می شود که ایالات متحده نتواند تصمیم فوری بگیرد.

نخست وزیر بریتانیا، خانم ترزا مِی اعلام داشت که با پرزیدنت ترامپ تلفنی مشورت کرده و تردیدی نیست که در برابر کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه، دنیا به یک واکنش متشکل و قاطع دست بزند. ولی این سخنان هنوز به مفهوم آن نیست که بریتانیا تا چه حد حاضر به همکاری در مورد حمله نظامی به سوریه است.

یک دیدگاه

  1. به نظرم آقای ترامپ مناسب ریاست جمهوری آمریکا نیست ! نمیخوام به انتخاب مردم امریکا توهین کنم اما نه کلاس و رفتار ریاست جمهوری رو داره و نه رفتار و منش این جایگاه رو شاید اگه معاون و یا مشاور وزیر اقتصاد میشد بهتر بود.

Comments are closed.