نشست مشترک کاخ سفید و نمایندگان ارشد کنگره‎ آمریکا در رابطه با سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط رژیم ایران

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، میچ مک کانل، رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا، چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا، و کوین مک کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در این نشست حضور داشتند.

نشست توجیهی کاخ سفید برای شماری از نمایندگان ارشد کنگره درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی به مدت۹۰ دقیقه عصر روز پنجشنبه ۳۰ خرداد برگزار شد .

در این جلسه رهبران دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا حضور داشتند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، میچ مک کانل، رئیس اکثریت جمهوریخواه سنا، چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا، و کوین مک کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در این نشست حضور داشتند.

همچنین پیشتر گزارش شده بود که شماری از اعضای کمیته های اطلاعاتی و نظامی مجلس نمایندگان و سنا در این نشست حضور خواهند داشت.

هنوز جزییاتی از این نشست منتشر نشده است.

اما پس از این جلسه نانسی پلوسی در بیانیه‌ای خواستار تنش زدایی در رویارویی با ایران شد.

نانسی پلوسی در این بیانیه تصریح کرده است: ضروری است که ما در این خصوص با متحدان‌مان به طور کامل تعامل داشته باشیم، متوجه این موضوع باشیم که با کشور متخاصمی روبرو هستیم که مسئولانه عمل نمی‌کند، با تمام قدرت برای تنش زدایی اقدام کنیم.

سپاه پاسداران بامداد پنجشنبه اعلام کرده بود که پهپاد اطلاعاتی آمریکا را سرنگون کرده است. ارتش آمریکا نخست این خبر را نادرست خواند ولی کوتاه مدتی پس از انجام بررسی های لازم آن را مورد تائید قرار داد. ولی در حالی که رژیم ایران ادعا می کند که این پهپاد در حریم هوایی آن کشور هدف قرار گرفته و سرنگون شده است، ارتش آمریکا می گوید که سپاه پاسداران، برخلاف همه موازین بین المللی، این پرنده نظامی را در فضای خارج از ایران هدف قرار داده است

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است:این یک موقعیت خطرناک است، در وضعیتی که تنش بالا است می‌بایست قوی، هوشمند و استراتژیک عمل کرد، نه به شیوه‌ای بی پروا رفتار کرد.

ژنرال جوزف گاستلا، فرمانده نیروی هوایی ستاد فرماندهی مشترک آمریکا، عصر پنجشنبه در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، گفت پهپاد آمریکایی که دیشب با یک فروند موشک زمین به هوای ایران سرنگون شد، در ۳۴ کیلومتری دور از ساحل این کشور و در ارتفاع بالا در حال پرواز بود.

وی تاکید کرد ایران پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد برای اینکه در کار ایالات متحده برای رصد خلیج فارس اختلال ایجاد کند.

گاستلا افزود: «این حمله خطرناک ایران اقدامی غیرمسئولانه بود که در مجاورت مسیر هوایی تعیین شده میان دوبی در امارات متحده عربی و عمان رخ داد و می‌تواند زندگی عیرنظامیان بی‌گناه را به خطر بیاندازد».

این ژنرال آمریکایی در نهایت گفت: «سرنگونی این پهپاد پس از تهدیدهای اخیر علیه ناوبری تجاری بین‌المللی در منطقه صورت گرفت که مسئول آن هم ایران بوده است».

ساعاتی پس انتشار خبر سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشته بود، « ایران اشتباه خیلی بزرگی کرد.»

دونالد ترامپ همچنین در خصوص نحوه پاسخ به این اقدام ایران گفت، «بزودی معلوم خواهد شد. من نمی‌خواهم در این مورد زیاد حرف بزنم. ایران اشتباه بزرگی کرد.»

 

 

 

یک دیدگاه

  1. آمریکا و اسرائیل اکر مانند شاه ایران به روسیه اتکا کنند
    آمریکا و اسرائیل اکر مانند شاه ایران به روسیه اتکا کنند و رویش حساب کنند بازی را حتما به جمهوری اسلامی خواهند باخت و حتی توسط جمهوری اسلامی که به واسطه روسیه سفید به توانمندیهای نظامی پیش افتاده ای دسترسی یافته اسن شدیدا به روزگار مسخره ای گرفتاره خواهد شد و بدتر از پرهاربر و ۱۱ سپنتامبر لطمات شدیدتری خواهند خورد درحالیکه با توجه به نارضایتیهای عمومی و جهانی و منطقه آنها دارای ضعفهای شدیدی هستند و آمریکا نباید از درگیری نظامی بادولتهاییکه نه مقبولیت جهانی دارند و نه مقبولیت منطقه ای و ملی دارند واهمه ای داشته باشد و با توجه به نارضاینیهای عمومی که حتی باعث مهاجرت و آوارکی مردمش هم شده است همچون اسرائیل به هیچ وجه از درگیری نظامی با حکومت اسلامی نترسد و با نیروهای اطلاعاتی و به کمک ستون ۵ خود و هواپیماهای اف ۳۵ و سلاحهای لیزی هرچه سریعتر مانند رژیمهای صدام حسین و طالبان و داعش و روسیه وحزب الله لبنان با انجام حملاتی بر روی سیستمهای ضد هوایی و محل استقرار نیروها و پادگانها و مناطق استراتژیک ایران و حتی روسیه و روسیه سفید در اکراین و سوریه آنها را به عقب براند و به هیچ وجه در هیچ منطقه ای برای ایران و روسیه لانه شغال داعمی و حتی موقت هم درست نکند و هزینه ها را برای آنها فوق الاده بالا ببرد که چاره ای جز مذاکره و تبعیت ازآمریکا نداشته باشند و همواره باتوجه به ضعفهای فوق العاده شدید آنها و نارا ضینی عمومی ۹۹ درصدی جامعه جهانی و بویژه جامعۀ خود همواره خود را ۱۰ برابر بالاتر از آنها حساب کنند که فقط از پول نفت و گاز برای سربازگیری و دخالت نظامی انجام مسابقات لیگ جهانی تقلبی با کمک قطر برای فریب عمومی مردم خود استفاده میکنند چون اگر مانند داعش و طالبان در برخورد با نظام جمهوری اسلامی در اثر لابیهایی چون هوشنگ امیر احمدی و رضا پهلوی و مسعود رجوی جدی نباشند همین مردم بی خیال ایران که لابیها آنها را اکثرا اوپوزوسیون معرفی میکنند که جدیت آمریکا و اسرائیل در مبارزه با جمهوری اسلامی را ندیده اند برای ارتزاق خود عم شده در گروههای میلیونی در صفهای نماز جمعه و تظاهرات و نیروهای بسیج و سپاه و حزب الله لبنان و حوثیها ملحق میشوند تا حتی برای کسب پست و مقام ورتبه و امتیاز هم شده بتوانند به کشور آمریکا نیروهای نظامی آمریکا لطمه و ضرر و مهلک بیشتری وارد کنند . ارادتمند علی پرهام

Comments are closed.