نشست وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا با آمریکا برای رسیدن به رویکرد متحد در مورد ایران

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، درباره نشست روز گذشته (آدینه )  خود با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و آمریکا گفت وزرای خارجه این چهار کشور درباره ایران به گفتگو پرداختند و برای یافتن راهی برای رفع نگرانی‌های مشترک نسبت به ایران بحث کرده‌اند.

همزمان ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز با اشاره به برگزاری جلسه‌ مشترک با وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا و آلمان درباره ایران، گفت که این جلسه، «جلسه‌ای مهم و عمیق درباره رسیدگی به چالش‌های هسته‌ای و امنیتی ایران» بوده است.

همچنین  دولت بریتانیا از گفت‌وگوی بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه خبر داد و افزود که رهبران دو کشور ضمن بحث درباره موضوعات بین‌المللی از جمله ایران، یمن، لیبی و روسیه، توافق کردند که رهبری اروپا همچنان به نقش اساسی خود در ایجاد امنیت در جهان ادامه دهد.

وزارت خارجه آمریکا  نیز به  شبکه العربیه اعلام کرد که «موضوع ایران نگرانی جدی و اولویت برای دولت آمریکا» است.

این وزارت خانه تاکید کرده است : «رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اکنون در تلاش برای تشکیل تیمی از متخصصان است و ما در مرحله مشورت با متحدانمان درباره پرونده هسته‌ای ایران هستیم».

وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه «در مرحله بعد به بحث درباره برنامه موشکی و گروه‌های نیابتی ایران خواهیم پرداخت»، افزود که «ما به تلاش‌ها و همکاری جامعه بین‌المللی احتیاج داریم».

پیشتر نیز یک مقام رسمی آمریکا که نامش فاش نشده، از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، درباره ایران خبر داد.

این مقام آمریکایی به رویترز گفت: «در جلسه روز جمعه او بلینکن با سه کشور اروپایی، وزیر خارجه آمریکا فرصتی خواهد داشت تا با برخی از نزدیک‌ترین همتایانش درباره برخی چالش‌های مشترک، به ویژه کووید-۱۹، ایران، روسیه، چین، میانمار و تغییرات اقلیمی گفت‌وگو کند».

رویترز نوشته است که این جلسه جدیدترین گام دولت جدید آمریکا برای یافتن راه‌حلی در زمینه احیای برجام است؛ توافقی که کمتر از شش سال پیش در وین به امضا رسید، اما آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه روز جمعه در گزارشی درباره پرونده هسته‌ای ایران نوشت با توجه به نقض تعهدات هسته‌ای ایران، زمان برای احیای برجام به سرعت در حال گذر است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف تاکید کرده‌اند که ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو و به برجام بازگردد، و این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و مقام‌های دولت او گفته‌اند که ابتدا تهران باید تعهدات خود در برجام را به طور کامل رعایت کند.