نشنال اینترست نوشت: تلاشهای اتحادیه اروپا و چین برای نجات اقتصاد ملایان ایران محکوم به شکست است

نشنال اینترست در مقاله ای می‌نویسد که: اتحادیه اروپا و چین نمی‌توانند اقتصاد ایران را از گزند تحریم‌های آمریکا نجات دهند.

به نوشته نویسنده این مقاله تلاش های اتحادیه اروپا برای حفاظت از اقتصاد ایران در برابر تحریم های آمریکا محکوم به شکست است. اما این تلاش ها می توانند تاثیر تحریم ها علیه ایران را تا حدی کاهش دهند.

نشنال اینترست می گوید: به رغم تلاشهای مقام‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام تحریم های آمریکا شرکت‌های اروپایی را وادار می‌کند که بین تجارت با بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا و بازار بسیار کوچک ایران یکی را انتخاب کنند و هم اکنون هم بسیاری از شرکت‌های اروپایی نظیر توتال و زیمنس اشاره کردند که از بازار ایران خارج خواهند شد.

این در حالی است که اروپا همچنین گفته است: در صورت خروج ایران از برجام تلاش‌هایش برای مقابله با تحریم های آمریکا را کنار خواهد گذاشت.

در صورتی که ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرد اروپا خود ممکن است تحریم های جدید و جدا از آمریکا علیه ایران اعمال کند.

نشنال اینترست با اشاره به سخنرانی  چند هفته پیش خامنه ای که به دولت حسن روحانی اجازه داد با اتحادیه اروپا برای کسب حفاظت در برابر تحریم های آمریکا مذاکره کنند می نویسد: رهبران اروپایی که دوست ندارند آمریکا با به آنها بگوید چه کاری انجام دهند و یا چه کاری انجام ندهند بعید است که شرایط یک دیکتاتور دینی را بپذیرند.

بدتر از همه اینکه ایران اخیرا در تلاش برای بمب گذاری در یک گردهمایی مخالفانش در پاریس دستش رو شد و مقامات بلژیک در ۲ ژوئیه اعلام کردند که یک دیپلمات ایرانی در میان چهار متهم اصلی دستگیر شده در این پرونده می باشد.

نشنال اینترست در مورد چینی ها نیز می‌نویسد: بسیاری از شرکت‌های عمده چینی نظیر شرکت‌های عمده اروپایی با آمریکایی روابط تجاری دارند و علاوه بر آن از آن فناوری پیشرفته و پیچیده ای که اروپایی‌ها دارند و بیشتر نیز صنعت نفت ایران به آن نیاز دارد محروم هستند.