نصرالله:«نفتکش حامل مازوت ایران رهسپار لبنان می شود»؛ حریری: «امنیت لبنان را بخطر می اندازد»

نخست وزیر پیشین لبنان، سعد حریری هشدار داد که اگر کشتی حامل مازوت که حسن نصرالله وعده آن را داده، به سوی لبنان به راه افتد، امنیت آن کشور را به خطر می اندازد و بر شدت بحران اقتصادی و سیاسی لبنان محنت زده می افزاید و باید جلوی آن را گرفت.

آخوند حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که یک کشتی حامل مازوت از ایران رهسپار لبنان شده است و هشدار داد که از این لحظه، کشتی تحت حاکمیت لبنان است و هر کشور یا عاملی به آن آسیب برساند، تنبیه خواهد گردید.

اشاره نصرالله به این واقعیت بود که تا کنون چند بار نفتکش هایی که از ایران حرکت کرده و برای سوریه سوخت به همراه داشته اند، در آب های دریای مدیترانه مورد حمله قرار گرفته و آسیب دیده اند.

سعد حریری در سخنان امروز خود گفت که نصرالله دلش برای ملت لبنان نسوخته بلکه می خواهد این مازوت را به سوریه قاچاق کند.

در گزارش های پیشین آمده بود که ارتش اسرائیل تا کنون بارها به نفتکش هایی که قصد داشتند در بندر بانیاس و یا لاذقیه در سواحل سوریه لنگر اندازند آسیب رسانده است و شاید حزب الله با لاپوشانی مقصد واقعی می خواهد به حکومت سوریه در ادامه سرکوب ملت آن کشور یاری برساند.

حزب الله دارای بزرگترین انبار اسلحه در همسایگی شمالی اسرائیل است و بارها هشدار داده که هر تعرض اسرائیل را به همان اندازه پاسخ خواهد داد. ارتش اسرائیل این هشدارها را جدی می گیرد.

لبنان اکنون مدت مدیدی است که با کمبود سوخت روبرو می باشد و حزب الله نقش تامین کننده بنزین را به عهده گرفته بود. ولی یکی از کامیون های نفتکش اخیرا منفجر شد و قربانیان زیادی را موجب گردید.

نصرالله برای آن که اسرائیل و یا هر کشور دیگری را از آسیب رسانی به نفتکشی که قرار است رهسپار لبنان شود جلوگیری کند، ادعا کرد که این مازوت توسط شماری از بازرگانان شیعه خریداری شده و جنبه خصوصی دارد. ولی همگان می دانند که این مازوت را حکومت ایران به صورت رایگان در اختیار حزب الله قرار می دهد تا موجب تقویت این گروه تروریستی در شرایطی شود که عملا حاکمیتی در لبنان وجود ندارد.

ایالات متحده حزب الله را مورد تحریم اقتصادی قرار داده و این امر یکی از عوامل اصلی بحران اقتصادی لبنان، در کنار گسترش فساد مالی و سوء مدیریت در آن کشور است.

اسرائیل تا کنون نسبت به اظهارات حسن نصرالله واکنشی نشان نداده، ولی آشنایان امور هشدار می دهند که هرگونه نادیده گرفتن این رفتار حزب الله ممکن است موجب به قدرت رسیدن آن گروه مزدور رژیم ایران در لبنان باشد.

در ماه های گذشته، نصرالله به مردم لبنان وعده داده بود که می تواند نفت رایگان از ایران به لبنان بیاورد و از این رو، ادعای او دایر بر این که نفتکش مازوت توسط بازرگانان شیعه خریداری شده یک ترفند است.

هنوز از خروج کشتی از بنادر ایران خبری نرسیده و برخی آگاهان بعید می دانند که رژیم ایران بخواهد به این ماجراجویی جدید کشانده شود.

نصرالله وعده داد که پس از ورود نفتکش حامل مازوت به بندر بیروت، ایران نفتکش های بیشتری حامل بنزین به لبنان خواهد فرستاد. او پیشتر گفته بود که نان و آب و همه هزینه های حزب الله توسط رژیم ایران تامین می شود.