نظام پزشکی خطاب به رژیم: به تیم های درمانی امکانات بدهید و نگذارید آنها قربانی شوند

سازمان نظام پزشکی در ایران، حکومت را متهم ساخت که وسایل ایمنی کافی در اختیار تیم های درمانی و پزشکی قرار نمی دهد و موجب مرگ آنان می شود

این نهاد، با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فاصله آمار رسمی کرونا با واقعیت اعلام شده توسط دولت گفت: دولت چرا به  کادر درمانی امکانات اولیه حفاظت شخصی را نمی دهد جامعه پزشکی و درمانی ایران افراد برجسته‌ای را در این رابطه از دست داده است. این در حالی که حسن روحانی،‌ روز گذشته (چهارشنبه ) هرگونه کمبود امکانات بهداشتی و بیمارستانی را رد کرد.

در این بیانیه آمده است : «تجهیز پزشکان، پرستاران، کارشناسان و کارمندانی که در صف مقدم مبارزه با کووید-۱۹ جان‌فشانی می‌کنند، از وظایف مبرم وزارت بهداشت و تمام دستگاه‌هایی است که تحت‌نظر آن وزارت در راه کنترل اپیدمی فعالیت می‌کنند».

پیش از این نیز تعدادی از نمایندگان مجلس و همچنین دست‌کم چهار نفر از مقام‌های دولتی در استان‌هایی از جمله اردبیل و قم آمار رسمی وضعیت کرونا را “غیر واقعی” خوانده بودند. که شماری از پزشکان به دلیل ارائه آمار متفاوت از مبتلایان کرونا با فشار وزارت بهداشت از مقام خود برکنار شده‌اند.

علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت نیز  درباره آمار ارائه شده از سوی این وزارتخانه درباره شیوع ویروس کرونا در ایران گفت که “به طور قطع آمار واقعی بیش از آمار رسمی است”، اما “اینکه چقدر بیشتر است معلوم نیست.”

رییسی، افزود: فعلا برآورد دقیقی نمی‌شود از آمار واقعی داشته باشید و نمی‌توانیم در دو یا سه ضرب کنیم، اما اما قطعا مواردی که کشف کردیم، آمار واقعی نیست.

این در حالی که علیرغم آمارهای بالای جان باختگان در تهران و اصفهان و گیلان ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ادعا کرد: خوشبختانه پس از یک ماه از شیوع کورونا، شاهد کاهش تعداد فوتی‌ها از کرونا بودیم که این تعداد به زیر صد نفر رسید و کاهش چشمگیری نسبت به روزهای گذشته داشته است.

وی افزود: در ۲۵ درصد استان‌های کشور تعداد مبتلایان جدید در روز صفر تا ۱۰ است و در ۲۵ درصد استان‌های دیگر این موضوع به ۱۰ تا ۲۰ درصد می‌رسد یعنی در ۱۶ استان صفر تا ۲۰ نفر در روز مبتلا می‌شوند‌ که نسبت به روزهای گذشته آمار خوبی است و در کل کشور شاهد روند نزولی هستیم.

هم چنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم  نیز در این باره هشدار داده و گفت: زنگ خطر کرونا در قم  دوباره به صدا درآمد.

“طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۱ نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا پذیرش شدند.”