نظرسنجی:۷۵درصد از شهروندان عرب-اسرائیلی معتقدند یهودیان حق حاکمیت در اسرائیل را ندارند

یک نظرسنجی که توسط گروهی از مقامات دفاعی اسرائیل که از نیازهای امنیتی آینده اسرائیل حمایت می کنند انجام گرفته، نشان می دهد که اسرائیلی های عرب دائماً درگیر مسائل وفاداری سیاسی و ملی هستند، زیرا اکثریت آنها به سازمان های مجری قانون اسرائیل اعتقاد کمی دارند.

با نزدیک شدن به اولین سالگرد عملیات نگهبان دیوارها و در پس زمینه افزایش تنش های امنیتی، این نظرسنجی نشان داد که ۶۹ درصد از یهودیان اسرائیلی نگران آینده ای برای دولت یهود هستند و ۶۷ درصد معتقدند اقدامات سخت گیرانه تر – از جمله جریمه ها.  باید برای جلوگیری از شورش و اصطکاک بین یهودیان و اعراب به کار گرفته شود.

این نظرسنجی که در میان گروهی متشکل از ۱۰۶۸ یهودی و عرب ۱۸ ساله و بالاتر مورد بررسی قرار گرفته، همچنین نشان داد که ۷۵ درصد از شهروندان عرب این کشور معتقدند یهودیان حق حاکمیت در سرزمین اسرائیل را ندارند، در حالی که فقط ۲۵ درصد گفتند که این حق را به رسمیت می شناسند.

با این حال، در پاسخ به این سوال که در صورت نبرد  بین اسرائیل و کشورهای عربی، وفاداری آنها به کدام طرف می باشد، ۲۶ درصد از اسرائیلی های عرب گفتند که از دولت یهود حمایت خواهند کرد، ۲۳ درصد از متجاوزان عرب حمایت خواهند کرد و ۵۱ درصد گفتند که از هیچ یک حمایت نخواهند کرد.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که اسرائیلی‌های عرب به سازمان‌های مجری قانون کشور اعتقاد چندانی ندارند: ۶۶ درصد از کل اسرائیلی‌ها گفته‌اند که به پلیس اسرائیل بی‌اعتماد هستند و در بخش عرب، این رقم به ۷۳ درصد افزایش یافت.

حدود ۷۱ درصد از اسرائیلی‌های عرب گفتند که احساس امنیت شخصی کمی دارند یا اصلاً احساس امنیت ندارند، در حالی که ۴۴ درصد از اسرائیلی‌های یهودی نیز همین را می‌گویند.

در مورد طرح نخست وزیر نفتالی بنت برای تشکیل گارد ملی برای تقویت امنیت عمومی، این نظرسنجی نشان داد که ۶۶ درصد از مردم از این اقدام حمایت می کنند، از جمله ۴۴ درصد از اسرائیلی های عرب، که ۳۷ درصد از آنها مایل به پیوستن به گارد ملی هستند.

در پاسخ به سوالی درباره شورش های سال ۲۰۲۱ در شهرهای مختلط اسرائیل، ۵۳ درصد از اسرائیلی های عرب و ۸۸ درصد از اسرائیلی های یهودی گفتند که علت اصلی آن ملی و/یا مذهبی است. حدود ۲۲ درصد از اسرائیلی‌های عرب گفتند که معتقدند شورش‌ها به دلایل اجتماعی-اقتصادی دامن زده شده است.

در مورد اینکه چه اقداماتی باید برای سرکوب چنین شورش هایی در آینده انجام شود، اسرائیلی های یهودی اقدامات کنترل جمعیت (۷۲%)، لغو حقوق مدنی و مزایای دولتی (۷۰%) و اعمال جریمه و سایر اقدامات تنبیهی را فهرست کردند.

تنها ۲۸ درصد از اسرائیلی‌های عرب جریمه‌ها و اقدامات تنبیهی را به‌عنوان اقدام صحیح دانستند و ۲۰ درصد گفتند که بر این باورند که لغو حقوق شهروندی و مزایای دولتی مؤثرترین اقدام خواهد بود.

در مورد پوشش خشونت در اعراب مختلط و در یهودیه و سامره، ۷۰ درصد یهودیان پاسخ دادند که پوشش مغرضانه به نفع عموم عرب وجود دارد. با کمال تعجب، ۳۳ درصد از مردم عرب نیز با این گفته موافق بودند.

در مورد پوشش رسانه‌ای شورش‌های سال گذشته در یهودیه و سامره و شهرهای مختلط، ۷۰ درصد یهودیان اسرائیلی گفتند که فکر می‌کنند این پوشش به نفع بخش عرب است، و همچنین ۳۳ درصد از اسرائیلی‌های عرب.

امیر آویوی مدیر Habithonistim(موسسه ای که نظرسنجی را انجام داده است) گفت: “ما اکنون در آستانه یک واقعیت نگران کننده هستیم. از دست دادن حکومت در نقب، شکاف سیاسی در بین مردم، احساس ناامنی شخصی، قریب الوقوع بودن توافق هسته‌ای با ایران و موج تروریستی که حماس از یهودیه و سامره به راه انداخته است – همه اینها چالش‌هایی هستند که ما را به عنوان مقامات دفاعی ملزم به بسیج شدن می‌کند تا این واقعیت نگران‌کننده را منعکس کنیم.