نظرسنجی:‌ ترامپ برنده انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۴

در  نظرسنجی مشترک نشریه پولیتیکو و مورنینگ کانسالت، که روز گذشته (سه شنبه ) منتشر شد، آمده است  که اگر انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری چهار سال دیگر امسال برگزار می‌شد، دونالد ترامپ به راحتی حمایت رای‌دهندگان جمهوری‌خواه را کسب می‌کرد.

در این نظرسنجی امده است که ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان جمهوری‌خواه در این نظرسنجی خواستار آن هستند که دونالد ترامپ کماکان نقش عمده‌ای در حزب جمهوری‌خواه داشته باشد، و ۵۴ درصد گفته‌اند که در رای‌گیری مقدماتی به او رای می‌دهند.

در ادامه نوشته شده است : محبوبیت ترامپ در میان جمهوری‌خواهان به دنبال شورش کنگره آمریکا کاهش یافت، اما به دنبال برائت او در جریان استیضاح مجددا افزایش پیدا کرد. علی‌رغم افزایش حمایت‌ها، آقای ترامپ در عین حال باعث شده تا ده‌ها هزار نفر از حزب جمهوری‌خواه خارج شوند.

یادآور می شود که هفته گذشته، بیش از ۱۲۰ تن از رهبران و قانون گذاران عمده جمهوری‌خواه با یکدیگر ملاقات کردند تا درباره تشکیل یک حزب سوم راست میانه‌رو مذاکره کنند که بتواند در مقابل آقای ترامپ قرار گیرد.

در ادامه این نظرسنجی آورده اند که رئیس‌جمهوری سابق در استیضاح خود از محکومیت در امان ماند، و این به معنای آن است که در سال ۲۰۲۴ اگر به دنبال رقابت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری باشد، مانعی بر سر راه او وجود نخواهد داشت.

اما تا روز انتخابات ۲۰۲۴، آقای ترامپ ۷۸ ساله خواهد شد، و علی‌رغم اینکه بسیاری از جمهوری‌خواهان عاشق او هستند، یک نظرسنجی شبکه خبری سی‌‌ان‌بی‌سی نشان داد که نیمی از آمریکایی‌ها هم دل خوشی از او ندارند.

در این نظرسنجی، چند نام دیگر از میان جمهوری‌خواهان شاخص، به مراتب عقب‌تر از دونالد ترامپ قرار گرفته‌اند.

درادامه نوشته اند که مایک پنس، معاون سابق ریاست جمهوری، نفر دوم در نظرسنجی است و ۱۲ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند که اگر انتخابات مقدماتی امروز بود، به او رای‌ می‌دادند.

پنس در روز شورش کنگره به دشمن ترامپ تبدیل شد، زیرا حاضر نشد از محدوده خود عبور و آرای کالج‌های انتخاباتی را ابطال کند.

در ادامه این نظر سنجی نگاشته اند که دونالد ترامپ جونیور و نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و فرماندار سابق کارولینای جنوبی، با شش درصد آرا در مقام سوم قرار دارند. این دو نفر، نماینده طرف‌های مخالف حزب جمهوری‌خواه به شمار می‌روند.

این در حالی که پسر ترامپ خواسته پدرش را برای جنگ درون‌حزبی علیه «جمهوری‌خواهانی که فقط اسمشان جمهوری‌خواه است» تکرار می‌کند، خانم هیلی کمی بعد از حمله به کنگره آمریکا، آقای ترامپ را محکوم کرد.

گفته شده است که خانم هیلی به نشریه پولیتیکو گفته است :‌ «باید اذعان کنیم که او ناامیدمان کرد. او به مسیری رفت که نباید می‌رفت، و ما نباید دنبالش می‌رفتیم، و نباید به او گوش می‌دادیم و نمی‌توانیم اجازه دهیم که این اتفاق مجددا تکرار شود.»‌

علی‌رغم محبوبیت رئیس‌جمهوری سابق، خانم هیلی ابراز اطمینان کرد که او «قرار نیست بار دیگر برای کسب مقام دولتی رقابت کند.»