نظرسنجی ایسنا: بیشتر شهروندان ایران تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران را زیاد می‌دانند

نظرسنجی شبکه تله موندو، حکایت از برنده شدن ترامپ با ۶۶ درصد، در مناظره شب گذشته دارد

نتایج یک نظرسنجی که توسط خبرگزاری دولتی ایسنا در تهران انجام گرفته و جزئیات آن امروز (دوشنبه) انتشار یافت، نشان می دهد که اکثریت بزرگ مردم ایران، پیکار انتخاباتی در ایالات متحده را با کنجکاوی دنبال می کنند و اکثریت آن ها بر این گمان هستند که نتایج انتخابات، در سرنوشت مردم ایران و آینده کشور نیز اثر گذار خواهد بود.

ایسنا بر اساس این نظرسنجی، همچنین نوشت که بخش بزرگی از پرسش شوندگان ارزیابی می کنند که پرزیدنت ترامپ در این رقابت انتخاباتی، بر رقیب خود جو بایدن، نامزد حزب دموکرات چیره خواهد شد.

در گزارش ایسنا آمده است که  بیش از ۵۵ درصد از شهروندان ایران که انتخابات آمریکا را دنبال می‌کنند، معتقدند نتایج آن تاثیر «زیاد» یا «خیلی زیادی» بر اوضاع کشورشان خواهد داشت.

تنها کمتر از بیست و چهار درصد از پرسش شوندگان ، تاثیر این انتخابات بر ایران را «کم» یا «خیلی کم» ارزیابی کرده‌اند.

علی خامنه ای و دیگر سران رژیم ایران، بارها گفته بودند که ماهیت حزبی رئیس جمهوری ها در انتخابات آمریکا، معمولا هیچ تاثیری بر سیاست های ایالات متحده در برابر رژیم ایران نخواهد داشت.

با این همه، حکومت ایران هنوز یک موضع رسمی در برابر پیکار انتخاباتی آمریکا نگرفته است. ولی در عین حال، برخی تحلیلگران گمانه‌زنی کرده‌اند پیروزی بایدن به دلیل تمایل او به بازگشت به برجام و تعدیل تحریم‌های فعلی برای مقام‌های جمهوری اسلامی گزینه مطلوب است.

نظرسنجی ایسپا نیز اکنون برای نخستین‌بار نشان می‌دهد بیش از یک‌سوم شهروندان ایران معتقدند پیروزی بایدن برای ایران بهتر خواهد بود. همچنین ۸/۶ درصد پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی گفته‌اند انتخاب مجدد ترامپ برای کشورشان را بهتر می‌دانند.

از این میان حدود ۵۶ درصد نیز پیروزی هر کدام از دو نامزد ریاست‌جمهوری را بر وضعیت کشور ایران بی‌تاثیر ارزیابی کرده‌اند.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم ماه میلادی نوامبر، برابر با ۱۳ آبان‌ماه،‌ برگزار شود.

در سال‌های اخیر افزایش تحریم‌های نفتی و اقتصادی علیه ایران فروش نفت و درآمدهای ارزی این کشور را با مشکل مواجه کرده است. مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی بارها شرایط فعلی کشور را به دلیل سیاست‌‌های «فشار حداکثری» دولت ترامپ به «جنگ اقتصادی» تشبیه کرده‌اند.

در بخش دیگری از نظرسنجی ایسپا از شرکت‌کنندگان درباره بخت نامزدها برای پیروزی پرسیده شده که نشان می‌دهد تنها ۲۰/۶ درصد شهروندان می‌گویند جو بایدن،‌ نامزد حزب دموکرات،‌ پیروز می‌شود.

در حالی که بیش از ۵۶ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند به پیروزی ترامپ،‌ نامزد جمهوری‌خواهان، اعتقاد دارند؛ نزدیک به ۲۳ درصد نیز می‌گویند نمی‌دانند چه کسی پیروز خواهد شد.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) این نظرسنجی را با جامعه آماری بالای ۱۸ سال و از میان یک نمونه هزار و ۶۱۸ نفری در شهریور ماه برگزار کرده است.