نظرسنجی در تهران: مردم ایران از خطرات کورونا آگاهی دارند و حاضرند مقررات سختگیرانه را بپذیرند

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا بر اساس یک نظرسنجی عمومی درباره تاثیر کورونا در زندگی ایرانیان اعلام کرده است که  ۵۶ درصد مردم ایران خواهان ادامه محدودیت رفت و آمد تا از بین رفتن کرونا هستند’

در این نظرسنجی امده است که  ۳۹ و شش دهم درصد هم می‌خواهند که با وجود شیوع کرونا فعالیت‌های اقتصادی از سر گرفته شود. این نظرسنجی به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ بین ۲۴ تا ۲۷ فروردین اجرا شده است.

در این نظرسنجی نشان می دهد که درامد بیش از نیمی از مردم ایران با بحران کرونا کاهش یافته و نزدیک به ۴۲ درصد کسب‌وکارشان تعطیل شده است.

هم چنین از سوی دیگر براساس نظرسنجی ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با عنوان “بررسی دیدگاه شهروندان در خصوص کرونا” که در سطح کشور و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ انجام شده است، نشان می دهد که  بیش از نیمی از مردم ایران نگران ابتلا به بیماری کرونا هستند.

در این نظرسنجی امده که  ۶۱.۳ درصد پاسخگویان از ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا بسیار نگرانند.

و  به استناد این نظرسنجی بیش از ۴۳ درصد مشکل شهروندان در پرداخت قسط ، وسواسی‌شدن (۳۸.۴ درصد)، از دست‌دادن شغل (۲۷ درصد)، افسردگی (۲۲.۶ درصد)، تاخیر در پرداخت اجاره‌خانه (۲۲.۲ درصد) و دعوا و اختلاف بین اعضای خانواده (با فراوانی ۱۶ درصد) از دیگر مشکلات و نگرانی‌های پاسخ گویان در این روز‌ها در ایران می‌باشد.

پیشتر نیز علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ گفته بود که در پی تعطیلی و بحران کرونا در ایران بیش از سه میلیون شاغل رسمی و چهار میلیون شاغل غیررسمی در معرض اخراج قرار گرفته‌اند.

بر پایه پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم در ایران در پی کرونا به ۳۴ درصد و بیکاری هم به بیش از ۱۶ درصد خواهد رسید