نظرسنجی: هفتاد و یک درصد از یهودیان ایالات متحده، به دولت پرزیدنت ترامپ نظر خوشی ندارند

نظرسنجی: هفتاد و یک درصد از یهودیان ایالات متحده، به دولت پرزیدنت ترامپ نظر خوشی ندارند

از یک نظرسنجی که در بین یهودیان ایالات متحده به عمل آمده، چنین برمی آید که بیش از دو سوم آن ها نسبت به دولت پرزیدنت ترامپ نظر خوشی ندارند و نسبت به توانایی های او برای اداره امور کشور و حل مشکلات بین المللی ابراز تردید می کنند.

نتایج این نظرسنجی که به طور سالیانه و به صورت منظم توسط “انجمن یهودیان ایالات متحده” برگزار می شود، و نتایج آن امروز (سه شنبه) انتشار یافت آمده است که ۷۱ درصد از پرسش شوندگان، نسبت به پرزیدنت ترامپ نظر منفی بیان کرده اند و تنها ۲۶ درصد خدمات او و دستاوردهایش را ستوده اند.

این نتایج نظرسنجی، ظاهرا باید موجب شگفتی بسیار شود. زیرا به گفته سران اسرائیل، پرزیدنت ترامپ بهترین رئیس جمهوری ایالات متحده از دیدگاه توجه به خواسته ها و منافع اسرائیل بوده و هیچ رئیس جمهوری دیگری این چنین به اسرائیل خدمت نکرده است.

آن ها یادآوری می کنند که پرزیدنت ترامپ، برخلاف همه روسای جمهوری پیشین، به قول خود عمل کرد و سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل ساخت و این در حالی که کنگره آمریکا از دو دهه پیش قانون انتقال سفارت به اورشلیم را تصویب کرده بود و حتی زمینی در اورشلیم به آن اختصاص یافت، ولی این قول هرگز عملی نشد.

پس از آن که پرزیدنت ترامپ به این قول خود عمل کرد، شماری از کشورهای دیگر نیز احتمال انتقال سفارتخانه را مورد بررسی جدی قرار داده اند.

به گفته سیاستمداران اسرائیلی، خدمت بزرگ دیگر پرزیدنت ترامپ به این کشور آن بود که حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را نیز به رسمیت شناخت. این بلندی ها که در جنگ ۵۲ سال پیش به تسلط اسرائیل در آمد، از نظر استراتژیک، اهمیت امنیتی بزرگی برای اسرائیل دارد و یک شهر و چندین آبادی در آن جا برپا شده و اسرائیل قصد دارد برای ابراز سپاس نسبت به حمایت پرزیدنت ترامپ، یک آبادی به ام او در بلندی های گولان برپا سازد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، در سخنان شامگاه روز یکشنبه، که مصادف با سالروز آزادی اورشلیم بود، چند بار از پرزیدنت ترامپ به خاطر انتقال سفارتخانه به اورشلیم، و همچنین به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر گولان، و دیگر حمایت های او از اسرائیل سپاسگزاری کرد.

در پاسخ به این پرسش که چرا هفتاد و یک درصد از یهودیان ایالات متحده طرفدار پرزیدنت ترامپ نیستند، باید یادآور شد که یهودیان از دیرباز طرفدار دموکرات ها بوده اند و در این زمینه با سیاه پوستان آمریکا همکاری داشته اند، که آن ها نیز به طور سنتی طرفدار دموکرات ها بودند. زیرا این حزب، در گذشته، بر خلاف حزب جمهوریخواه، از اقلیت ها دفاع کرده و آن ها را شهروندان متساوی الحقوق می دانستند. این سنت همچنان پابرجا می باشد.

2 دیدگاه‌

  1. طبیعی که ملّت خسته بشند اما نااُمیدی و دلسردی را کنار بزارند۰ انجام ھر کاری، شیوہ و مدت زمان خودش را میخواد۰ جهانی که ما در خیال و اندیشه خود میسازیم با جهان واقعی میتواند بسیار فرق داشته باشد۰ هیچکس نگفت مبارزہ با شیطان آسان ھست۰

  2. خداوند مردم اسرائیل و نخست وزیر یاھو را سلامت بدارہ۔ و بھشون سلامتی و برکت بدہ۔ همچنین خداوند بر رئیس جمهور ترامپ سلامتی و برکت بده…
    ما مردم ایران عاشق مردم اسرائیل هستیم. شالوم. اروشیلم. شالوم اسرائیل.آمین

Comments are closed.