نفتالی بنت:حمله روسیه به اوکراین به ما می آموزد که ثبات و امنیت در جهان بسیار شکننده است

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در تازه ترین اظهار نظر درباره حمله نظامی روسیه به اوکراین بار دیگر این اقدام را محکوم کرد و در این باره گفت:اسرائیل متعهد شده است که در هرگونه کمک های بشردوستانه مورد نیاز کمک کند.  ما توانایی داریم و تجربه کافی را نیز داریم.

بنت در ادامه گفت:این روزها به ما می آموزند که متاسفانه جنگ بین ارتش ها مربوط به گذشته نیست.  ثبات جهان بسیار شکننده  است و منطقه ما نیز روز به روز در حال تغییر است.

دولت اسرائیل این روزها به عنوان پایگاه قدرت، ثبات، امنیت و امید در منطقه ای دشوار، مملو از تهدیدها و چالش ها ایستاده است.  هر اسرائیلی  می‌داند که خانه‌ای برای بازگشت دارد، کسی هست که در مواقع ضروری از او مراقبت کند.

بنت خطاب به شهروندان اسرائیلی که در اوکراین هستند گفت:شهروندان اسرائیلی که هنوز اوکراین را ترک نکرده اند: همین حالا آنجا را ترک کنید و جان خود را نجات دهید.  مردم ما در مرزی غرب کشور منتظر نقل و انتقال شما هستند. علاوه بر این – هر یهودی، در هر کجای جهان، می داند که ما اینجا در اسرائیل منتظر آنها هستیم و درهای کشور اسرائیل همیشه بر روی یهودیان باز است.

گفتنی است که جمعیت قابل توجهی از شهروندان اوکراین یهودی هستند.

نخست وزیر اسرائیل در پایان آورده است:این لحظات سخت و غم انگیز است و قلب ما با شهروندان اوکراینی است که بدون هیچ عدالتی در این وضعیت گرفتار آمده اند. اسرائیل متعهد شده است که  از هر گونه کمک های بشردوستانه مورد نیاز دریغ نکند.

رئیس‌جمهوری روسیه بامداد پنج‌شنبه پنجم اسفند فرمان حمله تمام عیار به خاک اوکراین را صادر کرد. اوکراین در ساعات گذشته هدف حملات گسترده روسیه از راه دریا، خشکی و هوا قرار گرفته است.

رئیس‌جمهوری روسیه بامداد پنج‌شنبه پنجم اسفند فرمان حمله تمام عیار به خاک اوکراین را صادر کرد. اوکراین در ساعات گذشته هدف حملات گسترده روسیه از راه دریا، خشکی و هوا قرار گرفته است.

حملات روسیه در روز پنج‌شنبه تا عمق خاک اوکراین را در برگرفت به طوری که نبرد به حومه کی‌یف رسید.

با فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نیروهای روسی از زمین و هوا تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرده‌اند، امری که باعث شده بسیاری از مردم اوکراین به ایستگاه‌های مترو پناه ببرند. شمار شهروندان اوکراینی که تاکنون ناگزیر به ترک خانه‌های خود شده‌اند تا یکصد هزار نفر برآورد شده است.

روز چهارشنبه(یک روز پیش از آغاز حمله) دولت اسرائیل با انتشار بیانیه رسمی از دولت و ملت اوکراین حمایت نمود.

در این بیانیه آمده است:

۱-اسرائیل شریک نگرانی‌های جهانی درباره گام‌هایی است که در شرق اوکراین برداشته شده و امیدوار است راه حلی دیپلماتیک برای بازگشت آرامش پیدا شود و آماده کمک در این زمینه است.

‏۲- اسرائیل از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین حمایت می‌کند.