نفتالی بنت:ما همیشه با بازوی اختاپوس جنگیده ایم وقت آن است که سر اختاپوس را نابود کنیم

 

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل ، از پاسخ قاطع، محکم و سریع اسرائیل به جمهوری اسلامی دفاع کرد و گفت:« اشتباه استراتژیک اسرائیل در ۳۰ سال گذشته این بود که ما همیشه با بازوهای اختاپوس می‌جنگیدیم، اما به‌ندرت به سر ایرانی آن ضربه‌ای زده‌ایم.»

بنت روز یکشنبه، ۲۶ فروردین، در پستی طولانی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:«این رویکرد اکنون باید تغییر کند: حزب‌الله یا حماس موشکی به اسرائیل شلیک می‌کند؟ تهران باید تاوان بدهد.»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل افزود: جمهوری اسلامی (با حمله به اسرائیل) اشتباه بزرگی مرتکب شد. حکومت ایران در ۳۰ سال گذشته، از طریق نیروهای نیابتی خود، منطقه را ویران کرد. سر این اختاپوس وحشتناک در تهران است و شاخک‌هایش در لبنان و یمن و عراق و سوریه و غزه. ملاها دیگران را برای انجام حملات تروریستی وحشتناک پیش می‌فرستند و آنها برای ملاها می‌میرند.»

بنت که مدتی نیز وزیر دفاع اسرائیل بود، نوشت:«ما انتظار نداریم کسی به جای ما بجنگد، ما این کار را انجام خواهیم داد اما انتظار داریم که متحدانمان از ما حمایت کنند، مخصوصاً وقتی شرایط سخت است. و اکنون شرایط سخت است.»

او افزود:« در سمت درست بایستید و به ما کمک کنید حکومت‌هایی وحشتناک و وحشی (مانند جمهوری اسلامی) را شکست دهیم.»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در حالی چنین خواسته‌ای را از متحدان اسرائیل مطرح کرده است که گزارش شده جو بایدن به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که آمریکا در هیچ عملیات تهاجمی علیه جمهوری اسلامی مشارکت نخواهد کرد.

اظهارات او می‌تواند نشانه‌ای از رویکرد بخش قابل توجهی از سیاستمداران و فرماندهان نظامی اسرائیل باشد که حتی جزو متحدان و طرفداران بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، محسوب نمی‌شوند.

روابط نتانیاهو با دولت آمریکا در هفته‌های اخیر پرتنش بوده است، تا آنجا که چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای ایالات متحده خواستار برگزاری انتخابات زودرس برای یافتن جایگزینی برای او شد.

نفتالی بنت در پست خود در شبکه اجتماعی ایکس نکاتی را درباره حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل و پیشنهادهایی را برای مقابله با خطر جمهوری اسلامی که از آن به عنوان «سر اختاپوس» یاد کرده، مطرح ساخته است.

او نوشت: «برخلاف آنچه کارشناسان می‌گویند، حمله جمهوری اسلامی فقط به عنوان «زنگ و سوت» یا سر و صدای فراوان بدون وارد کردن آسیبی جدی به اسرائیل طراحی نشده است.»