نفتالی بنت:یک چشم ما به اوکراین و دیگری به وین است.ایران هسته ای را تحمل نمی کنیم.قرارداد جدید یعنی خشونت بیشتر در خاورمیانه

آقای نفتالی بنت امروز(دوشنبه) در جمع اعضای کنگره روسای سازمانهای یهودیان آمریکا سخنرانی کرد و بار دیگر نگرانی و مخالفت دولت اسرائیل از مذاکرات وین تکرار نمود.

آقای بنت در این باره گفت:”در حالیکه نگاه جهان بسوی مرز اوکراین و روسیه است و می خواهند بفهمند مسیر تاریخ بکجا میرود، ما در اسرائیل و منطقه، با یک چشم به اوکراین و با چشم دیگر به وین می نگریم، جایی که مذاکرات بین قدرتها و رژیم ایران انجام میشود.

آقای بنت روز گذشته نیز بار دیگر بر نگرانی دولت اسرائیل از مذاکرات با رژیم ملایان تاکید کرد و گفته بود که ما در اسراییل برای فردای بعد از توافق با رژیم ایران آماده می شویم و دولت اسرائیل از امنیت ملت و کشور اسرائیل حفاظت میکند.

نخست وزیر اسرائیل امروز(دوشنبه)و در جمع اعضای کنگره روسای سازمانهای یهودیان آمریکا گفت:ما به وین نگاه میکنیم و از چیزی که میبینیم بسیار نگرانیم.

برای اسراییل و همه نیروهای حامی ثبات در خاورمیانه، قرارداد بوجود آمده میتواند خاورمیانه ای بس خشن تر و بی ثبات تر ببار آورد.

شکی نیست که آمریکا بزرگترین و قویترین دوست ماست، ولی بالاخره ماییم که در این منطقه زندگی میکنیم و نتیجه آن بر ماست.

نخست وزیر اسرائیل در حالی با هرگونه توافق و مذاکره با رژیم ملایان مخالف است که قدرت های غربی به رهبری آمریکا اصرار دارند تا به هر ترتیبی شده با رژیم اسلامی در ایران به توافقی هر چند کوتاه مدت و ناقص برسند.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت:موضع ما اتوماتیک نیست.

ما علیه هر قراردادی نیستیم.

اما حتی بسیاری که از برجام در  آن زمان حمایت می کردند، امروز نگرانند.

وقتی با دوستان آمریکاییمان در این مورد صحبت میکنیم، همه یک مسئله را قبول داریم: رژیم ایران در مرحله ای بس پیشرفته در پروژه غنی سازی اورانیوم قرار دارد.

آنها خطوط قرمز را یکی پس از دیگری زیر پا گذاشتند، حتی غنی سازی تا حد غیر قابل قبول ۶۰% را.

این وضع میراثی است که از دو سوی اقیانوس به دست ما رسید.

پیگیری مقصرین این وضع ارزشی ندارد. ما باید با این چالش مقابله کنیم.

آقای بنت در حالی از روند مذاکرات و هرگونه توافق با رژیم اسلامی ابراز نگرانی میکند که در روزهای گذشته خانم نانسی پلوسی طی سفری رسمی به اسراییل با وی دیدار و گفتگو داشت و آگاهان امور این سفر خانم پلوسی را نوعی دلجویی دیپلماتیک از اسرائیل در برابر توافق ایالات متحده با رژیم ملایان می دانند.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه سخنانش گفت:بزرگترین مشکل این قرارداد این است که ظرف ۲٫۵ سال که خیلی نزدیک است، ایران میتواند سانتریفیوژهای پیشرفته تولید، نصب و فعال کند. فکر کنید که استادیومهای فوتبال پر از سانتریفیوژهای پیشرفته و در حال چرخش باشند.

فعلا به عنوان بیعانه، ایران میلیاردها دلار از داراییهای بلوکه شده اش و همچنین راهی به بازار انرژی پر ثروت می یابد. قسمت بزرگی از این پولها بر ضد اسرائیل مصرف میشود.

من میخواهم بر سه نکته که همه باید به آنها توجه کنیم تاکید کنم:

این قرارداد برای رژیم ایران راه سریعی برای غنی سازی نظامی هموار میکند. تا هنگام مرحله “غروب” و پایان، آنها حتی مجبور نیستند سانتریفیوژهایی که در سالهای اخیر تولید کرده اند را از بین ببرند.

رژیم ایران بر بستن پرونده های باز آژانس هسته ای پافشاری میکند. آنها تحقیقات در حال انجام در مورد ابعاد نظامی ممکن آن هستند. به زبان ساده: ایران قبلا و اکنون هم موادی لازم برای تولید سلاح هسته ای را پنهان کرده، دستش رو شده و الان از بازرسانی که دستش را رو کردند میخواهد که تظاهر به فراموشی چیزی که دیده اند را کنند.

این قرارداد میلیاردها دلار به ماشین ترور رژیم ایران می ریزد: پهپادهای بیشتر، حمله های بیشتر ضد کشتی ها، راکتهای بیشتری به طرف اسرائیل و هم پیمانان ما از طریق نوچه هایش.

و اگر این پر رویی کافی نیست، ایران خواستار پاک کردن نام سپاه پاسداران از لیست تحریم هاست. شما میفهمید؟

اکنون آنها تقاضای معافیت بزرگترین سازمان تروریستی جهان از تحریم را دارند.

پس این قرارداد یک سری چالش جدید برای امنیت اسراییل بوجود میاورد. با این حال شکی ندارم که ما پیروزیم.

بله این قرارداد رژیم خشن و فاسد را پولدار میکند اما این موقتی است.

اگر من سرمایه گذار بودم، ایران آخرین جا برای سرمایه گذاری من بود. هیچکس نباید در کشوری که اولین صادراتش ترور است سرمایه گذاری کند.

اما اسرائیل از همیشه قوی تر است و ۸% در سال ۲۰۲۱، سال کرونا رشد داشته. اقتصاد ما می درخشد و باز رشد خواهد کرد، پر رقابت و با محدودیتی کمتر خواهد بود. های تک ما همه رکوردها را شکسته است.

ما قول ثبات سیاسی دادیم، بودجه را تصویب کردیم و راه ما بهتر از همیشه است.

ما تواناییهای نظامی بسیار جدیدی ساخته ایم.

وظیفه ما تامین امنیت مردم ماست، ضمن هم پیمانی با دوستان و کسانی که میتوان روی آنان حساب کرد.

بله، چالشها وجود دارند ولی ما در مقابلشان می ایستیم.

صراحتا می گویم:

اسرائیل ایران را به عنوان کشوری در آستانه هسته ای شدن تحمل نمیکند.

ما خط قرمزی واضح داریم که قابل مذاکره نیست – اسراییل همواره آزادی عمل خود را برای دفاع از خود نگه میدارد.

خانمها آقایان، این دولت از روز اول کمک به دنیا را در اولویت خود قرار داده، برای بازسازی و تعالی روابط با همسایگانمان، برای کار با هر دو حزب آمریکا همانطور که در پیش بوده. همین هفته با دهها نماینده مردم آمریکا، دموکرات یا جمهوریخواه ملاقات خواهم کرد.

علیرغم اختلافات نظر بین ما در مورد این قرارداد، روابط ما با دوستمان رییس جمهور بایدن و دولتش محکم و قوی خواهد ماند. ما بر امنیت اسرائیل تمرکز داریم.

صحبت میکنیم و مهمتر اینکه عمل میکنیم. هر چه برای این مهم لازم است.

 

 

نخست وزیر اسراییل آقای نفتالی بنت امروز با هیات نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا از طرف لابی AIPAC به سرپرستی آقای نماینده کویین مکارتی ملاقات کرد.

آقای بنت با نمایندگان هیات درباره پاره ای مسایل از جمله ایده های سیاسی و امنیتیش، و مسایل منطقه به ویژه مذاکرات هسته ای صحبت کرد.

آقای بنت از نمایندگان کنگره برای حمایت صریحشان از اسراییل تشکر کرده و بر اهمیت دیالوگ بین دولت اسراییل و طرفین نقشه سیاسی آمریکا تاکید کرد.