نفتالی بنت به بایدن خواهد گفت: به جای بازگشت به برجام، ائتلاف فشار حداکثری علیه رژیم ایران برپا کنید

نخست وزیر اسرائیل، امروز (چهارشنبه) سه دیدار مهم سیاسی با مقامات ارشد آمریکایی خواهد داشت و فردا ملاقات مهم او با پرزیدنت بایدن انجام خواهد گرفت.

نفتالی بنت که شامگاه روز گذشته به واشنگتن رسید، قرار است امروز به ترتیب با لوید اوستین وزیر دفاع، آنتونی بلینکن وزیر خارجه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به گفتگو بنشیند.

این رشته ملاقات ها در نتیجه گیری از دیدار فردا با پرزیدنت بایدن بسیار موثر خواهد بود، زیرا این سه تن هستند که باید دیدگاه ها و توصیه های خود را در اختیار پرزیدنت بایدن بگذارند و رئیس جمهوری ایالات متحده با توجه به این ارزیابی هاست که با نخست وزیر اسرائیل گفتگو خواهد کرد.

در مصاحبه ای که نفتالی بنت پیش از ترک اورشلیم با روزنامه نیویورک تایمز انجام داد و امروز انتشار یافت، نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که او و دولتش همچنان قاطعانه با بازگشت ایالات متحده به برجام به صورت پیشین آن مخالفت می کند.

بنت به نیویورک تایمز گفت: طرحی را به پرزیدنت بایدن ارائه خواهد داد که به جای بازگشت به برجامی که عملا موجودیت خود را از دست داده، یک پروژه فشار منطقه ای بر رژیم ایران در پیش گرفته شود که اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در آن نقش اساسی داشته باشند. او گفت: در واقع همه کشورهایی که از رسیدن رژیم ایران به بمب هسته ای نگران هستند، می توانند به این طرح بپیوندند.

این سخنان در حالی عنوان می شود که مقامات ارشد دولت پرزیدنت بایدن، روز گذشته یک بار دیگر گفتند که دولت واشنگتن در انتظار تصمیم گیری رژیم ایران در مورد بازگشت به مذاکرات با ایالات متحده است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که بعید می نماید دولت آخوند ابراهیم رئیسی در هفته های آینده خود را آماده بازگشت به مذاکرات سازد. به گفته او، حتی اگر گرایشی در حکومت برای بازگشت به گفتگوها وجود داشته باشد، تصمیم گیری درباره آن ممکن است به درازا بکشد.

مقامات مسئول در اسرائیل می گویند: در همان حال که دولت پرزیدنت بایدن در انتظار ادامه مذاکرات نشسته، فعالیت گسترده اتمی رژیم ایران، بدون هیچ گونه نظارتی از جانب آژانس بین المللی انرژی اتم ادامه دارد و رژیم بسیار بیشتر از گذشته به آستانه توانایی تولید بمب هسته ای نزدیک شده است.

آگاهان می گویند که در گفتگوی فردا بین پرزیدنت بایدن و نخست وزیر اسرائیل، مسئله نزاع فلسطینی – اسرائیلی نیز در کنار مسائل ایران مطرح خواهد گردید. رئیس جمهوری جدید ایالات متحده  تا کنون چند بار گفته است که آبادی سازی اسرائیلی باید متوقف شود و کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا گردد.

نفتالی بنت به نیویورک تایمز در این زمینه گفت: «دولت من خیال ندارد بخشی از کرانه باختری را به خاک اسرائیل پیوند دهد، ولی در همان حال امضای پیمان صلح با فلسطینی ها نیز امکان پذیر نخواهد بود».

پیرامون این پرسش که چگونه می توان رژیم ایران را از ادامه برنامه های اتمی بازداشت، برخی بر این گمانند که ایالات متحده، حتی در صورت شکست گفتگوهای برجامی، با رژیم ایران وارد جنگ نخواهد شد، ولی اگر اسرائیل این امر را حیاتی و ضروری بداند، ایالات متحده مانع آن نخواهد شد.

در اسرائیل کارشناسانی وجود دارند که می گویند دیدار نفتالی بنت با پرزیدنت بایدن در بدترین شرایط زمانی صورت می گیرد، زیرا رئیس جمهوری آمریکا سخت درگیر مسئله افغانستان می باشد که روز به روز وخیم تر می گردد. دکتر دوری گولد سفیر سابق اسرائیل در واشنگتن و یکی از کارشناسان عمده در این رابطه گفت: بعید می نماید که پرزیدنت بایدن در شرایطی که محبوبیت آن پایین آمده و با مخالفت ها و انتقادهای شدید در داخل کشور خود روبرو می باشد، گوش شنوایی برای اسرائیل برایش باقی مانده باشد.

ولی این توصیه ها اثری ندارد و دیدار بنت – بایدن، شامگاه فردا به وقت ایران انجام خواهد گرفت.