نفتالی بنت در اشاره به تهدیدهای رژیم ایران: «ما از دشمن صد پله مصمم تر و هوشمندتر عمل کرده و می کنیم»

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در اولین اظهار نظر رسمی در مورد رویکرد خود نسبت به حکومت اسلامی ایران، اعلام داشت که کشور اسرائیل مانند همیشه، برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به بمب هسته ای، به همه اقدامات لازم، با قاطعیت بسیار ادامه خواهد داد.

آن چه که سخنان بنت را به انفجار در مرکز سانتریفیوژها در کرج پیوند داد، این بخش از سخنان نخست وزیر جدید بود که گفت: «تلاش اسرائیل برای آسیب رسانی به توان اتمی رژیم ایران، حتی در این روزها نیز ادامه دارد».

نفتالی بنت در سخنرانی شب گذشته در آیین یادبود  سربازانی که هفت سال پیش در جنگ با حماس در غزه جان باختند، از جمله گفت: «دشمن بداند که ما در دفاع از خویش صد برابر قاطع تر و در بکار بردن شیوه های جنگی و تکنولوژی پیشرفته صدها پله از آن ها جلوتر هستیم».

بنت گفت: «هرگاه ضرورتی ایجاد می شود که اسرائیل باید به اقداماتی دست بزند، هرگز تردید به خود راه نداده ایم. این امر را در گذشته همیشه ثابت کرده ایم و امروز نیز آن را نشان می دهیم».

نخست وزیر جدید در بخش دیگری از این سخنان، به ماهیت جنایتکارانه آخوند ابراهیم رئیسی در رسیدن به مقام ریاست جمهوری پرداخت و آن را نشانه حکومتی دانست که پایه های او بر خون و خرابکاری و فتنه گری نهاده شده است.

در این آیین یادبود، وزیر دفاع بنی گانتس نیز گفت که اسرائیل همیشه قاطعانه از خود دفاع کرده و این امر در گذشته ثابت شده و امروز نیز قاطعانه دنبال می شود.

بنی گانتس نیز بی آن که به انفجار در مرکز اتمی کرج اشاره صریحی کند، افزوده گفت: «دفاع اسرائیل از امنیت خود، همیشه به شیوه های مختلف صورت گرفته و از جمله شامل حیله های جنگی و استفاده از امکانات پیشرفته بوده است. اسرائیل در این دفاع، همه هوشمندی ها و سنجیدگی ها را به کار می گیرد.

وزیر دفاع گفت که اسرائیل عملیات دفاعی خود را به صورت حرفه ای و با درنظر گرفتن همه بازتاب های سیاسی و نظامی آن انجام می دهد.

نخست وزیر نیز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «دشمنان اسرائیل بارها این واقعیت را تجربه کرده اند که اسرائیل در دفاع از امنیت خود لحظه ای درنگ نمی کند».

نفتالی بنت گفت که اسرائیل هرگز در اموری که به امنیت این کشور مربوط می شود، کوتاه نمی آید و به تعامل دست نمی زند.

نخست وزیر گفت: «بسیار تاسف آور است که می بینیم جامعه جهانی هنوز درک نکرده که نباید با رژیمی وارد معامله شود که بسیار تعصب گرا و تندرو می باشد و حاضر است ملت خود را سالیان دراز گرسنه نگاه بدارد تا با ثروت کشور بتواند به تولید بمب هسته ای برسد، به این امید که کشورهای دیگر را نابود کند».

در واکنش به اتهاماتی که در روزهای اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین در مورد سازشکاری دولت جدید و کوتاه آمدن در برابر دولت پرزیدنت بایدن مطرح کرده، نفتالی بنت گفت که اسرائیل همیشه با کشورهای دوست به هماهنگی و همخوانی می پردازد و بیشترین همکاری را خواهد داشت. ولی در همان حال، همیشه بر اساس امنیت و نیاز خود عمل خواهد کرد و در این زمینه استقلال خود را حفظ می کند.

او گفت: «اسرائیل  سرنوشت خود را به دست دیگران نمی سپارد و همیشه به طور مستقل از خود دفاع کرده و می کند».