نفتالی بنت دو روز دیگر در واشنگتن دیدار دارد. ولی او با چه دستاوردی به اورشلیم باز خواهد گشت؟

نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت امروز (سه شنبه) با یک هیات بزرگ مشاوران و دستیاران در زمینه های امنیتی، نظامی، اقتصادی و سیاسی راهی ایالات متحده می شود و قرار است پس فردا (پنجشنبه) نخستین دیدار خود با رئیس جمهوری جدید ایالات متحده را انجام دهد. نزدیکان بنت می گویند که او برنامه جامعی را درباره شیوه جلوگیری از رسیدن رژیم ایران به جنگ افزار اتمی به پرزیدنت بایدن ارائه خواهد داد، ولی هیچ اطمینانی وجود ندارد که رئیس جمهوری آمریکا این توصیه های اسرائیل را بپذیرد.

در آستانه این سفر، یک منبع خبری وابسته به دفتر نخست وزیری که نخواست نامش برده شود، تاکید کرد که در سال های اخیر، رژیم ایران علی رغم همه تلاش های اسرائیل، در تلاش برای ساخت بمب هسته ای به دستاوردهای بزرگ رسیده و به تولید بمب بسیار نزدیک شده است.

در این سخنان، سیاست های دولت پیشین اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو به طور تلویحی مورد انتقاد قرار گرفت است. ولی از دفتر نخست وزیر پیشین در نکوهش این ارزیابی گفته شد که نتانیاهو تلاش های ارزنده ای برای مهار کردن برنامه های اتمی رژیم ایران به عمل آورد که باید تحسین شود.

نزدیکان بنت گفتند که با وجود همه هشدارها و اظهارات لفظی دولت نتانیاهو، اکنون رژیم ایران بیش از هر زمان دیگر به تولید بمب نزدیک شده است.

برخی آگاهان اسرائیلی ارزیابی می کنند که اگر پرزیدنت ترامپ در قدرت می ماند و فشارهای حداکثری ادامه می یافت، احتمال خوبی به وجود می آمد که رژیم ایران کمر خم کند.

ارزیابی شده که رژیم در طول ماه هایی که از آغاز زمامداری پرزیدنت بایدن می گذرد، به منابع مالی محدودی دست یافته که از فشار اقتصادی بر رژیم می کاهد. هنوز ماهیت این منابع آشکار نشده ولی احتمال دارد که ایران مقادیری نفت به چین می فروشد.

نزدیکان نخست وزیر گفتند که بنت دوباره به پرزیدنت بایدن خواهد گفت که بازگشت به برجام پیشین یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

نفتالی بنت در حال و هوایی به دیدار با پرزیدنت بایدن می رود که ایالات متحده به شدت سرگرم مشکل افغانستان است که هر روز معضل آن پیچیده تر می شود. ارزیابی گردیده که این ماجرا به حیثیت و اعتبار دولت آمریکا در جهان لطمه شدیدی وارد آورده است.

دولت واشنگتن همچنان در انتظار آن است که دولت ابراهیم رئیسی هرچه زودتر شکل بگیرد و کار خود را آغاز کند تا بتوان ارزیابی کرد که تا چه حد ممکن است به دور میز مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا بر سر برجام باز گردد.

این واقعیت نیز سفر نفتالی بنت به واشنگتن را دشوارتر می کند و معلوم نیست که او با چه وعده ها و تعهدات آمریکایی به اورشلیم باز خواهد گشت.

پیشتر گفته شده بود که نفتالی بنت، روز آدینه، سه روز دیگر، در راه بازگشت از واشنگتن، در قاهره توقف خواهد کرد تا با پرزیدنت عبدالفتاح السیسی درباره خاورمیانه، اوضاع فلسطینی ها و به ویژه مسائل اتمی و موشکی ایران رایزنی کند.