نفتالی بنت: ما سعی خواهیم کرد بدون قرنطینه، کرونا را شکست دهیم

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، امروز چهارشنبه، بیانیه ای را در اختیار رسانه ها قرار داد که در آن توضیح داده شده است، دولت و مردم می‌توانند دست به دست هم، ویروس کرونا را بدون اعمال قرنطینه‌ای جدید، شکست دهند.

بنت خاطرنشان کرد که اسرائیل بیش از ۶۴۰۰ مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و بیش از ۱۲۰ روز قرنطینه را  از زمان شروع همه گیری به خود دیده است. برخی از دانشجویان اسرائیلی بیش از ۲۰۰ روز در خانه ماندند.

اسرائیل با واکسیناسیون سریع و گسترده، اولین کشوری در جهان بود که بر بیماری کرونا تا حدود زیادی غلبه کرد و زندگی در این کشور به حالت عادی بازگشت، اما ورود سویه جدید کرونا به نام دلتا که از مبدا هند در جهان پخش شد و به اسرائیل نیز سرایت کرد، دلیل افزایش دوباره مبتایلان در اسرائیل شده است.

بنت در بیانینه خود افزود: «بسیاری از اسرائیلی‌ها به قرمزترین کشورها در جهان سفر کردند و کسی جلوی آن‌ها را نگرفت. در حالی که ویروس در آن جاها جولان می‌داد. هدف اصلی ما حفظ سلامت عمومی در کنار حفظ روال عادی زندگی و اقتصاد، یعنی مبارزه با ویروس کرونا با کمترین قرنطینه است.»

بنت ادامه داد: «ساده ترین راه، اعلام قرنطینه است، اما روش دیگری را ترجیح می‌دهیم. زندانی کردن در خانه آخرین راه حل است. دو راه وجود دارد: بی تفاوت بودن و رسیدن به قرتطینه، و یا مسئولیت پذیری از سوی مردم. ما می‌خواهیم با شما همراه شویم و سعی کنیم ویروس کرونا را بدون قرنطینه شکست دهیم. این امر به عهده مردم است. اگر همه ما با عزمی راسخ با گسترش ویروس مقابله کنیم، دولت و مردم دست در دست یکدیگر می‌توانند اپیدمی دلتا را بدون قرنطینه پشت سر بگذارند.»

وی خاطرنشان کرد که از این پس، قانون استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده، به سختی اجرا خواهد شد. بنت گفت: «پلیس اسرائیل از همین لحظه، از من حکمی مبنی بر اجباری بودن استفاده از ماسک در مکانهای سرپوشیده و صدور جریمه‌های نقدی در صورت نقض قانون، دریافت کرده است.»

بنت افزود: «در روزهای آینده ما رئوس تدابیر اتخاذ شده را  اعلام خواهیم کرد. من قبلاً هم گفتم – به نظر می‌رسد افرادی که می توانستند واکسینه شوند و این کار را انجام ندادند – بدون تست منفی کرونا قادر به ورود به اماکن سرپوشیده نخواهند بود.»

نخست وزیر خطاب به کسانی که از زدن واکسن امتناع کرده‌اند، گفت: «شما باید مسئولیت پذیر باشید، همین الان وقت بگیرید و واکسن بزنید.»