نفتالی بنت پیش از بازگشت به اسرائیل: «سفر به واشنگتن و دیدار با بایدن، فراتر از انتظارات، و بسیار موفقیت آمیز بود»

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت پیش از بازگشت به اورشلیم، در فرودگاه واشنگتن گفت که سفر او به ایالات متحده و دیدار با پرزیدنت بایدن بسیار موفقیت آمیز بوده و فراتر از هدف‌هایی که از پیش تعیین شده بود سومند افتاده و او با خشنودی بسیار به وطن باز می گردد.

هواپیمای نخست وزیر و همراهان در ساعات بعدازظهر امروز (یکشبنه) به وقت ایران، در فرودگاه بین المللی بن گویون به زمین می‌نشیند.

دیدار تاریخی نفتالی بنت با جو بایدن روز آدینه (پریرزو) انجام شد، ولی نخست وزیر اسرائیل و همراهان به علت تقدس روز شنبه، بازگشت به اورشلیم را تا امروز به تعویق انداختند.

مهمرین موضوعی که در دیدار یک ساعته با پرزیدنت بایدن مورد گفتگو قرار گرفت، رویارویی با برنامه‌های اتمی ایران و ارائه یک نقشه راه از جانب نخست وزیر اسرائیل برای جلوگیری نهایی و همیشگی از رسیدن رژیم ایران به بمب هسته‌ای بود. گفته شد که دو کشور نهادی برپا می‌سازند که اجرای این هدف را برنامه ریزی کند.

نفتالی بنت به خبرنگاران گفت که دیدارش با پرزیدنت بایدن در فضایی بسیار دوستانه برگزار شد و گفتگوهایی که به عمل آمد بسیار سودمند و ثمربخش بود و هدف‌های به دست آمده، فراتر از انتظارات او بوده است.

بنت گفت که “بین او و بایدن یک پیوند مستقیم و شخصی به وجود آمده که می‌تواند برای آینده روابط دو کشور بسیار سودمند باشد.”

او گفت: «یکی از توافق‌های مهم به دست آمده، برپایی نهادی است که پیشرفت‌های اتمی رژیم ایران را رصد کند و برای خنثی کردن آن به برنامه ریزی بپردازد.»

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که نخست وزیر اسرائیل طرحی مرحله به مرحله برای خنثی کردن برنامه اتمی رژیم ایران عرضه کرده که برخی رسانه‌های جهانی آن را “مرگ قطره چکانی” نام نهاده اند.

درباره این برنامه جزئیاتی در دست نیست، ولی ممکن است وارد کردن بدافزارها به سامانه‌های کامپیوتری رژیم، هک کردن سایت‌ها، ایجاد انفجار در تاسیسات و همچنین هلاک ساختن افرادی که در این برنامه‌ها نقش کلیدی داشته و دارند، ممکن است بخشی از این برنامه باشد.

این گونه عملیاتی که به اسرائیل نسبت داده شده بود، در سال‌های گذشته ضربه شدیدی بر برنامه‌های اتمی وارد آورده و روند آن را کند کرده و رسیدن به بمب هسته‌ای را به تعویق انداخته، ولی مانع ادامه تلاش‌ها نشده است.

نفتالی بنت همچنین به خبرنگاران گفت که در برنامه تقویت هرچه بیشتر توان نظامی و قدرت دفاعی اسرائیل توسط ایالات متحده، پیشرفت چشمگیری حاصل شده است.

او همچنین یادآوری کرد که اسرائیل و ایالات متحده نهاد مشترکی برپا می کنند که برای امکان لغو ویزا برای شهروندان دو کشور تصمیم گیری کند.