نماینده ایرانی پارلمان آلمان: برجام عملا شکست خورده؛ مقصر اصلی ایران است

«بیژن جیرسرایی»، نماینده ایرانی تبار پارلمان آلمان

شبکه تلویزیونی «دویچه وله» در آلمان، با «بیژن جیرسرایی»، نماینده ایرانی تبار ِ پارلمان آلمان و سخنگوی روابط خارجی فراکسیون حزب دموکرات های آزاد (FDP) در پارلمان این کشور، در مورد خروج آمریکا از برجام گفتگو کرده است. متن این گفتگو را در اینجا می خوانید.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج شد. توافقی که سیاستمداران آلمانی هم در دستیابی به آن سهیم بودند. گفتگویی داریم با سخنگوی روابط خارجی فراکسیون دموکراتهای آزاد آلمان در پارلمان این کشور.

– به نظر شما با تصمیم امروز ترامپ چه اندازه ثبات از دست رفت؟

باید صبر کرد اما واقعیت این است که به نظر من منطقه با شکست این توافق خطرناک تر شده است. شکست توافق نخست در ایران به بی‌ثباتی بیشتر وضعیت سیاسی منجر می‌شود. تندروها بیش از گذشته قدرت خواهند گرفت و نیروهای اصلاح‌طلب ایران ناکام شده‌اند. به عبارتی این تصمیم بر سیاست داخلی، اقتصاد و بیش از همه سیاست خارجی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

 – آیا این تصمیم تغییری در برنامه و فعالیت های اتمی ایران ایجاد خواهد کرد؟

بله، امکانش هست. همانطور که اشاره کردم با این تصمیم، تندروهای ایران قدرت بیشتری خواهند گرفت، حرف اول را خواهند زد و این منجر به تهاجمی تر شدن بیشتر سیاست خارجی ایران در منطقه، در مقایسه با قبل خواهد شد. در رابطه با سوریه و در تعامل با اسرائیل، و این منجر به بازگشت ایران به برنامه اتمی و افزایش توانمندی های اتمی این کشور خواهد شد و این تحرکات، پیامدهایی برای کل منطقه خواهد داشت.

– و احتمالا برای آلمان هم پیامد خواهد داشت. آلمان روابط اقتصادی تنگاتنگی با ایران دارد.  اکنون ترامپ همه طرف‌هایی را که از ایران حمایت کنند تهدید کرده است.  آیا این روابط میان تهران- برلین و شرکت‌های اقتصادی، در خطر است؟

مسلماً سرمایه‌گذاری شرکت ها در آینده در ایران سخت‌تر می‌شود. شرکت‌هایی که قصد فعالیت اقتصادی در ایران را دارند، احتمالا مشکلات بزرگی در بازار آمریکا پیدا خواهند کرد و به همین خاطر این شرکت ها،  پیش از هر سرمایه‌گذاری (در ایران)، به دقت شرایط و پیامدهای این سرمایه‌گذاری را بررسی خواهند کرد.

– اتحادیه اروپا می‌گوید می‌خواهد به توافق اتمی پایبند بماند، آیا این فقط بیان یک آرزوست، یا آیا فرصتی می بینید که  برلین  یا سایر کشورهای اروپایی بتوانند (برای حفظ برجام) تاثیری بگذارند؟

در تئوری، اروپا می‌تواند دست به یک ابتکار اروپایی بزند و تلاش کند که هسته‌ی این توافق را حفظ کند، یعنی بر سر مواردی که ترامپ از آنها ایراد گرفته بود، به صراحت مذاکره کند. اما این فقط یک تئوری  است و واقعیت چیز دیگری خواهد بود. توافق اتمی بدون آمریکا عمل نخواهد کرد و ایران از توافق خارج خواهد شد و به همین خاطر برجام  با خروج آمریکا عملا شکست خورده است.

– شما خودتان در ایران به دنیا آمده اید و در دوران جنگ بزرگ شده اید. تلخ ترین بخش خبر برای شما چه بود؟

برای مردم کشورم به شدت متاسفم، چون امیدی زیادی بسته بودند به اینکه در نتیجه برجام، شرایط اقتصادی و در کل، زندگی، بهبود پیدا کند اما نباید مرتکب اشتباه شویم. در وهله اول مقصر اصلی در شکست برجام، نه رئیس جمهور آمریکا، بلکه تندروهای ایران هستند که به طور گسترده ای به عدم موفقیت برجام کمک کردند. تندروهای تهران از همان نخست با این توافق مخالف بودند و این مخالفت را با سیاست تهاجمی و تحریک‌کننده، آشکارا نشان دادند.

– یعنی شما به ترامپ حق می دهید؟

من به ترامپ حق نمی‌دهم، اما ایران را هم مسئول می دانم که برجام شانس بزرگی برای ایران بود و ایران از این شانس استفاده نکرد. باید این را به صورت شفاف گفت.

– از شرکت شما در این گفتگو سپاسگزاریم.

 

2 دیدگاه‌

  1. خروج آمریکا از برجام قابل پیش بینی بود اما قابل پیش گیری نبود. علیرغم تلاش گسترده‌ی داخلی و بین المللی برای جلوگیری از وقوع این امر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در روز سه شنبه، هشتم ماه مه، تصمیم خود را مبنی بر خروج از توافق برجام اعلام داشت و تصریح کرد که تحریم‌ها در شکل گسترده‌ی خود وضع خواهد شد. در این پیوند دو پرسش مرتبط با یکدیگر مطرح می‌شود:

    • اصرار جهانیان برای ماندن در و اصرار ترامپ برای خروج از برجام ناشی از چه بود؟
    • نتایج مشخص و ملموس این تصمیم چیست؟

Comments are closed.