نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس:آقای روحانی، کولبران مگر داعشی هستند؟که آنها را با تیر می زنید؟؟

امان الله حسین پور نماینده  مجلس در ارتباط با کشته شدن سه کولبر جوان توسط نیروهای سپاه پاسداران گفت:  کولبران هنوز برای کسب لقمه نانی تن به گلوله سرخ می‌دهند. دولت بگوید چه قدم موثری برای کولبران کشور برداشته است؟! کولبر مگر داعشی است که اینگونه با او برخورد می‌شود  و آنان را از سر نشانه می گیرد.

«چرا باید جوانان بی‌دفاع و مظلوم مناطق کردنشین برای یک لقمه نان، کولبری کرده و کشته شوند؟ متأسفانه دولت شما نه تنها شغلی ایجاد نکرده است بلکه بازارچه‌های رسمی و معابر رسمی کولبری را مسدود و کارگاه‌های تولیدی را به مناطق مرکزی و برخوردار منتقل کرده است.»

امان الله حسین پور گفت:  به نیروهای نظامی در مرز گفته می‌شود آنان را از سر نشانه بگیرید،“هنگ مرزی باید قانون حمل سلاح را رعایت کند.

اصل ۲۸ قانون اساسی دولت را موظف کرده برای همه افراد امکان اشتغال به کار در شرایط مساوی را فراهم آورد و بند ۹ اصل سوم قانون اساسی نیز بر رفع تبعیض‌های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی تاکید کرده است.

پس از کشته شدن سه کولبر کرد با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سرآنان در ناحیه مرزی ایران با عراق،  پاسدار یحیی حسین‌خانی، فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی مدعی شد که سه جوان کولبر کشته شده در منطقه مرزی سردشت “متجاوز مرزی مسلح” بودند که در حال ورود غیرقانونی به ایران هدف گلوله ماموران قرار گرفتند.

در حالی که این افراد از ساکنان روستاهای منطقه بودند که از فرط نبود کار و نداشتن نان در سفره  تن به کار طاقت‌فرسا و خطرناک کولبری داده بودند که در شان هیچ انسانی نیست.

عثمان مزین حقوقدان و وکیل دادگستری در این خصوص گفت که “در قوانین کولبری جرم نبوده و مجازات و عقوبت اقدام به آن کشته‌شدن و قتل نیست لذا مامور انتظامی حق ندارد بدون حکم قطعی مرجع ذیصلاح قضایی جان مردم را بگیرد. البته تا جایی که می‌دانم تاکنون هیچ ماموری به دلیل تیراندازی به کولبران مورد بازخواست و احضار قرار نگرفته است؛ این یعنی برخی به خود حق می‌دهند علناً کولبران را مستحق قتل بدانند.”

بستگان سه کولبری توسط نیروهای سپاه کشته شدند می‌گویند ماموران مرزبانی بدون هشدار به سمت آنها تیراندازی کرده‌اند.

یکی از بستگان این کشته شده ها توسط نیروهای سپاه در این باره  گفت: «من هر ۳ نفر را کاملا می‌شناسم. آنها فقط به خاطر چند هزار تومان پول کولبری می‌کردند زیرا در منطقه ما کار نیست، کارخانه و زمین کشاورزی نیست بنابراین چاره‌ای نداریم به جز آنکه با کولبری معلمان را تامین کنیم».

برداریکی از این کشته شدگان می‌گوید هر دو از ۱۳ سالگی برای کمک به اقتصاد خانواده مجبور به کولبری شدند. انان  قصد داشتند از عراق پوشاک و وسایل خانه وارد کنند اما هنوز از مرز رد نشده ماموران به سمت آنها شلیک کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشری کردستان ، هه نگاو، بر اساس آمار و اسنادی که ثبت کرده تنها از ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور،  ۳۱ “کولبر و کاسبکار کرد” در مرزهای کردستان کشته و زخمی شده‌اند.

هه نگاو نوشته است : در ماه‌های گذشته صدها کولبر در مناطق مرزی غرب ایران بر اثر شلیک ماموران مرزی کشته و مجروح شده یا بر اثر سقوط از کوه و یخ‌زدگی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان حقوق بشری “هەنگاو” ۱۲ شهریور گزارش داد همزمان با قتل سه کولبر در سردشت، نیروهای سپاه پاسداران در مرز زیوە پیرانشهر نیز بە سوی گروهی از کولبران آتش گشودە و یک کولبر به نام جلال خضری را به قتل رساندند و چند نفر را مجروح کردند.

مسئولان حکومت ایران تا کنون به این پرسش پاسخی نداده‌اند. افزون بر این وعده‌های دولت برای سامان دادن به وضعیت کولبران، از جمله از طریق صدور کارت مرزنشینی، که عده‌ای بابت آن پول هم پرداخت کرده‌اند، هنوز نتیجه ملموسی نداشته است و ساز و کار استفاده از آن مشخص نشده است.