نماینده صلح ایالات متحده در خاورمیانه، عدم تصویب قطعنامه علیه حماس را نشان ضعف شدید سازمان ملل دانست

حقوقدان جیسون گرینبلات، عدم تصویب قطعنامه در مورد تروریست بودن گروه حماس در مجمع عمومی سازمان ملل را شرم آور خواند

فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه، حقوقدان جیسون گرینبلات، عدم تصویب قطعنامه در مورد تروریست بودن گروه حماس در مجمع عمومی سازمان ملل را شرم آور خواند و آن را نمونه دیگری از غرض ورزی و عدم رعایت عدالت در روابط بین المللی دانست، که در نهایت امر به امکان برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان آسیب می رساند و هم زمان سازمان های تروریستی و حکومت های تروریست پرور را ، در ارتکاب جنایت، دلگرم تر می سازد

ایالات متحده هفته پیش طرحی را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد که در آن گفته شده بود که انجام حملات موشکی از غزه به سوی خاک اسرائیل، در حالی که هدف آن ها اصابت به شهرها و آبادی های اسرائیل و کشتن مردم این کشور است، یکبار دیگر نشان می دهد که حماس یک سازمان تروریستی است که بر غزه مسلط شده و باید مورد نکوهش قرار گیرد.

با آن که ۸۷ کشور از این طرح آمریکایی جانبداری کردند، به علت آن که چنین طرحی به آراء دو سوم از کشورهای عضو نیاز دارد، از تصویب نگذشت – و این در حالی که تنها ۵۷ کشور از ماهیت تروریستی حماس، و علیه اسرائیل جانبداری کردند و سی و سه کشور نیز رای ممتنع دادند.

اسرائیل و ایالات متحده این شمار بزرگ رای دهندگان به جانبداری از طرح را یک پیروزی نامیدند. ولی حکومت ایران و گروه حماس و دیگر سازمان های ترور، آن را موفقیت خود تلقی کرده و از آن ابراز خشنودی عمیق کردند.

با توجه به آن که بیش از یک چهارم از کشورهای عضو سازمان ملل، ممالک اسلامی هستند و چند کشور ظاهرا غیر متعهد را نیز به دنبال خود می کشند، کمتر سابقه داشته است که لایحه ای در مجمع عمومی به تصویب برسد که در راستای منافع اسرائیل باشد.

حقوقدان گرینبلات در حساب توییتری خود نوشت که اکنون سالیان دراز است که حماس و دیگر سازمان های تروریستی در غزه، دائما به تعرض علیه اسرائیل دست می زنند و تلاش می کنند به جان مردمان این کشور آسیب برسانند و سازمان ملل هرگز آن ها را مورد نکوهش قرار نداده است.

خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در واکنش به نتایج رای گیری در مجمع عمومی گفته بود که خودداری از اعلام چهره تروریستی حماس، نوعی یهودستیزی است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته بود که گرچه این طرح از تصویب نگذشت، ولی شمارِ بزرگ کشورهایی که به جانبداری از آن رای دادند، خود یک پیروزی دیپلماتیک است.