نماینده مجلس: اگر معاهدات بین المللی علیه پولشویی را بپذیریم، نمی توانیم تحریم ها را دور بزنیم

در حالیکه بحث و جدل در باره تایید دو لایحه سی‌اف‌تی مربوط به پولشویی و پالرمو تامین منابع مالی تروریسم در حکومت ایران  هم چنان ادامه دارد آخوند غلامرضا مصباحی مقدم عضو تشخیص مصلحت ایران از توقف این دو لایحه در این مجمع خبرداد و گفت: از آنجایی که تحریم‌های آمریکا شامل حال هر گونه دور زدن تحریم می‌شود، پالرمو و سی اف تی موجب می گردد که آمریکا به راحتی بتواند دور زدن تحریم‌ها را کشف کند. ما که نمی‌توانیم با دست خودمان تحریم‌ها را برای خودمان تشدید کنیم.

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده مجلس،  در باره وضعیت بد اقصادی و معیشتی مردم ایران پیشتر هشدار داده بود که  اگر لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ دیگر تقریبا کره زمین با ما کار نمی‌کند.

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، ۵ ماه پیش  در اورلاندو آمریکا برای پنجمین بار به ایران برای تصویب نهایی این لوایح مهلت داد و اعلام کرد، تعلیق ایران از فهرست سیاه این گروه تا ماه اکتبر، تمدید می‌شود.این مهلت ۶ روز پیش یعنی ۱۸ مهرماه به پایان رسید اما حکومت ایران تاکنون اقدامی نکرده است .

عبدالرضا هاشم زایی در پاسخ به ادعای مجمع تشخیص مصلحت نظام  که گفته بود: دغدغه‌اش، معیشت مردم است و این مسئله سیاسی نیست گفت : اگر واقعا به فکر معیشت و زنده ماندن  مردم با این وضعیت بد اقتصادی هستید این لوایح را تصویب کنید

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس، گفته بود که چون مجمع تا این تاریخ اعلام نظر نکرده، این لایحه تبدیل به قانون شده است. دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز به این موضع واکنش نشان نداده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با اشاره به همین لوایح گفته است  اگر ایران واقعا در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم جدی می‌بود، کنوانسیون‌های بین‌المللی موجود در این زمینه را فورا تصویب می‌کرد.

علی خامنه ای  و نزدیکان تندروی به رهبری مخالفان اصلی  پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، هستند، و می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به “گروه تروریستی حماس و حزب‌الله لبنان” مسدود  خواهد شد .