نماینده مجلس به نقل قول از وزیر کشور: «درست است که به مغز تظاهرکنندگان شلیک کردیم، ولی به پا نیز بود».

 

 

 

 

 

یک مقام دولتی در تهران، با نقل قول از وزیر کشور، تائید کرد که به ماموران سرکوبگر در اعتراض های خونین ماه گذشته دستور داده شده بود که به طور مستقیم به سوی تظاهرکنندگان، به هدف کشتن آن ها شلیک کنند.

یک نماینده مجلس به نام محمود صادقی دیدار و گفتگوی او با وزیر کشور موجب تاسف و شرمسازی او گردیده، زیرا وزیر کشور به صراحت به وی گفت: ماموران حکومتی دستور داشتند به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کنند.

محمود صادقی با این افشاگری از جمله تعریف کرد: به وزیر گفتیم چرا به سوی سر مرم معترض  شلیک شده، گفتند؛ به پا هم زده‌اند!

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس و یکی از نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح وزیر کشور گفت :  من در یک تذکر شفاهی هم اعلام کردم که نحوه برخورد ماموران انتظامی و حافظان نظم و امنیت با نا آرامی‌ها، نشانگر نوعی، تشتت، اغتشاش و عدم انسجام بوده و در وهله بعد نیز، نشان‌دهنده این است که اغلب نیروها، ظاهرا آموزش لازم را برای کنترل مسالمت‌آمیز نا آرامی‌ها ندیده‌اند.

محمد صادقی افزود : در جلسه کمیسیون هم به شخص رحمانی‌ فضلی گفتم که ما قانون صریح در این باره داریم. قانون بکارگیری سلاح در ناآرامی‌ها (مصوب سال ۱۳۷۳)، قیود و شروط زیادی برای بکارگیری سلاح در یک شورش و ناآرامی آورده که در صورت عدم امکان کنترل مسئله بدون سلاح، سلسله‌ مراتبی از طرق دیگر بر اساس مقررات به کار گرفته شود.

این عضو فراکسیون امید گفت : از وزیر کشور پرسیدم آیا این مقدار تیراندازی با سلاح گرم به معترضین، توجیه داشته یا خیر؟ و آیا  امکان تیراندازی، دست کم به پا یا کمر به پائین وجود نداشته که چنین شلیک‌هایی انجام شده است؟ وزیر کشور هم در پاسخ عنوان کرد که خب! شلیک به پا هم انجام شده بوده است. پاسخی که نمایندگان از آن شگفت‌زده شدند و متعجب از اینکه آقای وزیر، با بی‌خیالی چنین مسئله‌ای را عنوان کرده است. آیا چنین پاسخی، توجیه اقناعی خواهد بود؟

صادقی گفت :  این‌طور گفته می‌شود که ما این ناآرامی را، ظرف ۴۸ ساعت جمع کردیم، مسئله من این بود که آیا جمع کردن به این معنی که این مقدار تیراندازی صورت گرفته و این همه جان باخته برجای بگذارد، هنر است؟ جمع کردن این است که شما در وهله اول اجازه بیان حرف را بدهید. آن هم معترضینی که در واکنش به یک تصمیم به شدت غیرکارشناسی و غافلگیرانه موضع گرفته و عکس‌العمل نشان داده‌اند.

محمد صادقی نماینده مجلس افزود : من به وزیر صراحتا عنوان کردم که شما، یک مسئله اقتصادی و اجتماعی را با دید امنیتی، تحلیل می‌کنید. آقایان اینگونه مطرح می‌کنند که چون در مرکز شهرها و تهران برخی امکان کاری نداشتند، دشمن این ناآرامی‌ها را به سمت حاشیه شهرها سوق داد. در حالی که، علت بروز این اتفاقات در آن مناطق، طراحی دشمن نبوده و نیاز مردم است.

وی افزود : وزیر کشور جناب رحمانی فضلی، متاسفانه در جواب خود دچار کلی‌ گویی‌هایی از جنس آنچه در برنامه تلویزیونی  عنوان کرده شدند که من به ایشان گفتم که این حرف‌ها را ما قبلا شنیدیم و شما در کمیسیون باید پاسخگوی نمایندگان مردم باشید و در نهایت نیز، جلسه هم بدون اقناع استیضاح‌ کنندگان به پایان رسید.

* ما فکر می‌کنیم که رحمانی فضلی به عنوان مسئول مستقیم شورای امنیت کشور و با توجه به اینکه رئیس جمهور نیز مسئولیت اجرای مصوبه را به این شورا واگذار کرده، مستقیما باید پاسخگو باشد و به انجام این استیضاح مصر هستیم.

2 دیدگاه‌

  1. شماها غلط زیادی کردید که به طرف مردم شلیک کردید!!

    کسی هست که از شما مزدوران بپرسد که چرا بازداشت شدگان را شکنجه جسمی و روحی میدهید و بعضی هایشان را هم یکی یکی دارید میکشید؟

    ای وحشی های تازی تبار و خونخوار!!!

  2. با برنامه های پوچ وبی معنای ( کی بود ؟ کی بود؟ من نبودم ) ملت را سرکارگذاشته و هیچ وقت سرنخ کشتار را لو نخواهند داد زیرا سازمانشان اینطوری گفته است که تا میتوانید ملت را بکشید و علی خامنه ای و عزیز جعفری و حسین سلامی و دارودسته فرقه تبهکار وتروریست هم گوش بفرمان اربابانشان یا خون ملت بیگناه را درخیابانها جاری کردند ویا درشکنجه گاه های بیداد اسلامی ایران. خاک عالم برسرتان که برای حفظ قدرت زورگویی و دزدی و کشتن با یکدیگر مسابقه گذاشته اید وهرکی بیشتر بکشه اون رئیس تره.

Comments are closed.