نماینده مجلس: «درباره آن چه که در زندان های حکومت می گذرد، اطلاعی نداریم»

یک نماینده مجلس گفت که آن ها از آن چه که واقعا در زندان های ایران در مورد شیوع کورونا می گذرد، آگاهی کافی ندارند و شاید بکلی از آن بی اطلاع هستند.

محمد علی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ابن باره گفت: « اطلاعی از زندان قرچک ندارم. در شرایط کرونا جلسات هیچ کمیسیونی تشکیل نمی‌شود که بخواهیم به این موضوعات رسیدگی کنیم، در جلسات علنی بیشتر به طرح و لوایح پرداخته می‌شود».

حسن نوروزی، سخنگوی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، نیز پیشتر از وضعیت زندان‌ها در شرایط شیوع کرونا ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته بود که «به هیات رییسه کمیسیون پیشنهاد دادم که در صورت امکان از رییس سازمان زندان ها دعوت شود تا گزارشی از  وضعیت زندان‌ها در شرایط کنونی با توجه به شیوع کرونا، وضعیت مرخصی‌ها، آمار مبتلایان و بهبود یافتگان در زندان ها ارائه کنند».

این ابراز بی‌اطلاعی اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از وضعیت زندان‌ها درحالی است که گزارش‌های متعددی از ابتلای زندانیان به کرونا و جان باختن شماری از زندانیان بر اثر ابتلا به کرونا منتشر شده است و چند زندان در استان‌های مختلف در طی هفته‌های گذشته شاهد شورش زندانیان بوده است. شورش‌هایی که دست‌کم و به تایید مقام‌های قوه قضاییه دو زندانی در آن کشته شدند، و یک زندانی پس از فرار و بازداشت اعدام شد.

امید مرادی، وکیل پایه یک دادگستری که چند موکلش در زندان قرچک زندانی هستند درباره وضعیت زندان های میگوید: «مواد بهداشتی و حتی خوراکی در زندان به چندین برابر قیمت بیرون از زندان فروخته می‌شود «بهداری داخل زندان‌ها امکانات ناچیزی دارند که در این وضعیت شیوع کرونا مساله ساز است. ماسک و دستکش در زندان‌ها چندان وجود ندارد و حتی جان زندانبان‌ها، پرسنل و سربازها هم در خطر است. سربازها حتی دستکش و ماسک هم ندارند».

وی افزود:  در زندان قرچک که  تراکم جمعیت زندانیان  در بندها ی ان بالاست به زندانیان زن گفته‌اند:به تخت‌هایتان بروید و از روسری‌تان به عنوان ماسک استفاده کنید».

این در حالی است که آخوند ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه هفته گذشته در گفتگوی تلفنی با اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس در ارتباط با زندانیان فلسطینی در زندان اسرائیل ابراز نگرانی کرده و گفته بود: ما نگران جان آنها هستیم؛ به ویژه اینکه بیش تراکم زندانیان در زندان اسرائیل در این شرایط نگران کننده است.