نماینده مجلس: در فروش نفت به کشورهای دیگر مشکل داریم، ارزانتر عرضه کنیم!

خادمی افزود : دولت برای فروش نفت  مشکل دارد وچاره‌ای جزء استفاده از بازارهای میان‌بُر برای فروش نفت نیست

یک نماینده مجلس حکومت می گوید دولت چاره ای ندارد جز انکه نفت را به بهای کمتری به مشتریان جهانی عرضه کند.

هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت:  تخفیف به مشتریان نفتی اجتناب ناپذیر است.

خادمی افزود : دولت برای فروش نفت  مشکل دارد وچاره‌ای جزء استفاده از بازارهای میان‌بُر برای فروش نفت نیست.

وی گفت: علاوه بر اینکه تخفیف به مشتریان نفتی ناگزیر است، مسئولان باید به مشتریان نفتی جهت پرداخت پول فرصت بیشتری بدهد.

خادمی افزود:   از آنجا که فروش نفت در دوران تحریم کار بسیار سختی است باید از تمام ابزارهای خود برای تحقق این هدف استفاده کرد، وزارت نفت باید خریداران سنتی نفت را قانع به خریدن نفت ایران و عدم همراهی با سیاست‌های آمریکا کند تا در این شرایط نفت به فروش رسد.

وی گفت: امروز  شرایط سخت تحریم چاره‌ای جزء استفاده از بازارهای میان‌بُر یا خاکستری برای فروش نفت و دستیابی به درآمد نیست.

خادمی افزود:  مسئولان می‌‎توانند به مشتریان خود جهت پرداخت پول نفت خریداری کرده فرصت بیشتری دهند، در این شرایط خریداران نفتی، معامله با ایران را به سایر تولیدکنندگان به مشتریان‌شان ترجیح خواهند داد.

محمد ظریف هم می گوید که در برابر تحریم های شدید اقتصادی ایالات متحده که کمر رژیم را می شکند، حکومت چاره ای ندارد جز آن که برای  مقابله با این وضع، نفت خام را به جای فروش نقدی، به صورت پایاپای به هند عرضه کند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه  پیشتر گفته بود:« ما با ایران درباره برنامه نفت در برابر غذا گفت‌وگو کرده‌ایم.و قرار دادهایی نیز در این زمینه بسته ایم

آگاهان می گویند با این شیوه صادرات نفت ایران، رژیم ناچار به دادن تخفیف های عمده است، ولی حتی اگر نفتی بفروشد، بازگرداندن پول آن به صورت دلار تقریبا غیرممکن است.