نماینده مجلس در واکنش به غارت بیت المال: «فسادر در خودرو سازی مافیایی شده و بیداد میکند»

بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

یک سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس حکومت ایران فاش ساخت که  فساد در خودروسازی بیداد می کند و این صنعت به یک مافیای قدرتمند تبدیل شده است . مدیرعامل پیشین  ایران خودرو گفته بود که۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت خودروهای داخلی نصیب دولت می‌شود و خودروسازان سهمی از آن ندارند.

بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت و گو با  خبرگزاری ایسنا گفت : فساد سراسر صنعت خودروسازی را فراگرفته است شماری از دست اندرکاران در خودروسازی مافیای قدتمندی شده اند .آنان برای  طراحی صندوق پژو ۲۰۶ در ایران تنها «۲۵۰ میلیون دلار» پول دریافت کرده اند در حالی که با این مبلغ «می‌شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد.

پارسایی افزود:  پژو ۲۰۶ ساخت فرانسه است و در ایران تنها یک صندوق به آن اضافه شده و تبدیل به «پژو اس‌دی» شده است.

پارسایی، در ادامه افشاگری خود گفت :  دو شرکت بزرگ خودروسازی در ایران ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و ٢۵ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکارند و ۳۰ هزار میلیارد تومان هم زیان انباشته دارند در حالیکه این شرکت‌ها بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان خودرو پیش‌فروش کرده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، پیشتر درباره بازداشت مدیران ارشد سایپا گفته بود پرونده‌ای که تشکیل شده که ۲۵ متهم دارد که شش نفر بازداشت هستند.

برخی منابع خبری پیشتر گفته بودند که هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو، و جواد سلیمانی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، به مدت شش ماه ممنوع‌الخروج شده است. منتشر شده است، اما مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس حکومت ایران گفت : «در دولت گذشته نیز  ایران‌ خودرو را وادار کردند در یکی از کشورها خط تولید راه بیندازد؛ به همین منظور ۹۰ میلیون دلار در آنجا هزینه شد که بعد از صرف این هزینه کشور مقصد گفت که تا ده سال دیگر به آنها برق نمی‌دهد و این حجم سرمایه ملی در آنجا از دست رفت، هیچ کسی هم مؤاخذه نشد.»

پارسایی به نام این کشور اشاره نکرده است.